Започва евакуацията на българите от Близкия изток

На 4 март започва евакуацията на българските граждани, останали блокирани в държави от Близкия изток заради конфликта между Иран, САЩ и Израел.

Първите полети се очакват в сряда сутринта. Те трябва да приберат наши съграждани от Оман, Абу Даби и Дубай, като първият самолет се очаква да излети от Оман с около 300 души на борда. Това съобщи служебният външен министър Надежда Нейнски, цитирана от БГНЕС.

По думите ѝ всичко ще зависи от състоянието на въздушното пространство и динамичната обстановка в региона. Изявлението беше направено след извънредна среща в Министерския съвет, свикана от премиера Андрей Гюров.

Приоритет – сигурността

Премиерът заяви, че правителството е фокусирано върху извеждането на българските граждани от региона, като се обсъждат различни маршрути.

„Приоритет в случая е сигурността“, подчерта Гюров.

Той допълни, че се изготвят актуални списъци с броя на българите в отделните дестинации, където страната ни има готовност да организира евакуация. Информацията ще бъде подадена към въздушните власти за осигуряване на необходимите маршрути и слотове за кацане.

Стотици българи засегнати

Военният конфликт завари стотици български граждани в държавите от Персийския регион. Част от тях са там на почивка, а други живеят и работят постоянно в съответните страни.

Очаква се през следващите дни да бъде предоставена допълнителна информация за графика на полетите и възможностите за включване в евакуацията.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998 г. в град Варна. Работи в журналистиката от 2016 г., като натрупва опит както в местни, така и в национални медии. От създаването на Novinarnik.BG през 2019 г. е главен редактор, отговарящ за публикации с национално значение и координиране на редакционната стратегия на сайта. Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US