Разследващите са получили достъп до телефона на Ивайло Калушев, известен с прякора „Мексиканеца“, съобщиха източници на GlasNews. При анализа на съдържанието са установени изображения, видеоклипове и текстови материали с интимна тематика, както и бележки, описващи „духовно пречистване и извисяване чрез интимни практики“.
Какво е установено до момента
По данни на медията, в телефона са открити запазени чатове между Калушев и тримата мъже, убити по-рано край хижа Петрохан. Налице са и разговори между него, Николай Златков и 15-годишното момче, което е в центъра на проверките. Съобщенията датират от дни преди трагичните събития.
Според експертите, ангажирани с анализа, към този момент не е открито съдържание, което да дава основание за криминално преследване въз основа на данните от телефона.
Проверки на останалите устройства
Разследването продължава и с детайлен преглед на телефоните на всички други лица, свързани със случая, за да бъдат изяснени фактите и хронологията около инцидента.
Огледи и допълнителни експертизи
Текущите действия са на фона на продължаващите огледи в района на хижа „Петрохан“ и под връх Околчица. При предходни огледи, извършени на 10 февруари 2026 г., са били намерени материали с религиозна насоченост и литература с интимна тематика, включително бележки със сходно съдържание.
Разследването остава активно, като прокуратурата и МВР извършват съдебномедицински, психологически и криминалистични експертизи на оръжия, телефони и други доказателствени материали.
Допълнителни линии на проверка
По-рано GlasNews.bg съобщи, че аутопсията на Калушев е готова – информация, потвърдена официално от прокуратурата малко по-късно. Паралелно се проверяват и финансовите и административните дейности на свързаното с него НПО – Национална агенция за контрол на защитените територии.
Разследването продължава.
