Районна прокуратура Бургас е започнала проверка по сигнал за незаконно разпространение на видеозаписи с интимно съдържание, заснети в студио за лазерна епилация в Бургас. Разследването е образувано, след като клипове с млада жена са били разпространени в затворена интернет група, а впоследствие са открити и други записи с порнографско съдържание, направени в същия обект.
Сигналът е подаден от жена, която е била клиентка на студиото и се е сдобила с видео, на което се вижда как по време на процедурата е без дрехи, докато козметички извършват лазерна епилация.
Как е станало ясно за записите
Според информацията жената е посещавала салона преди около две години. За съществуването на видеата тя научава, след като нейни познати ги забелязват в интернет и ѝ ги изпращат.
Ръководителят на Районната прокуратура в Бургас Мария Маркова обясни:
„Посещавала е студиото преди около две години, като нейни познати са забелязали тези клипове, които са й ги изпратили. Установила е наличие на кадри, заснети от нейната проведена процедура в електронни групи и сайтове, като за нея е доста притеснително това излъчване на тези кадри.“
Реакцията на салона
От управата на козметичния център заявяват, че са изненадани от изтеклите кадри и отричат да са разпространявали записите. Собственикът на студиото Златина Симеонова посочва като възможна причина външна намеса:
„Според мен е станал хакерски пробив в Wi-Fi мрежата, така си го обяснявам аз. Но със сигурност не са умишлено качени видеа.“
По думите ѝ камерите в обекта са били поставени с охранителна цел, а клиентите са били информирани за видеонаблюдението – чрез обозначения на входа и изхода, както и чрез документ за защита на личните данни, който се попълва преди процедурата.
Какво казва законът
От прокуратурата уточняват, че наличието на видеокамери в търговски обекти не е престъпление, ако клиентите са предварително уведомени. Престъпление обаче е разпространението на подобни записи, особено когато съдържат интимни кадри.
По този повод Мария Маркова заяви:
„Законът предвижда за този вид престъпление до 1 година лишаване от свобода и глоба от 1000 до 3000 лева.“
Прокурорската проверка трябва да установи по какъв начин видеата са изтекли в интернет, като информацията по случая беше потвърдена и от БНТ.
Собственичката на салона допълва, че и тя самата се счита за потърпевша, тъй като в интернет пространството са били разпространени и нейни порнографски видеозаписи.
