На 12 май светът отбелязва Международния ден на сестринството – датата, на която е родена Florence Nightingale, смятана за основател на модерното сестринство и една от най-влиятелните жени в историята.
У нас празникът е професионален за малко над 20 000 медицински сестри, но броят им продължава да намалява спрямо предходната година.
От Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи предупреждават, че интересът към професията остава слаб въпреки факта, че обучението е безплатно, а специалността е защитена от държавата.
Според организацията основните причини са тежката отговорност, денонощните смени и постоянната грижа за пациенти.
Недостигът на медицински сестри в България вече се оценява на между 17 000 и 29 000 души, което създава сериозни затруднения както за болниците, така и за детските ясли.
От няколко месеца в страната действа и нов стандарт по здравни грижи, който определя минимален брой медицински сестри според броя на леглата и пациентите в лечебните заведения.
Международният ден на сестринството ще бъде отбелязан и с молебен за здравния служител в Катедрален храм „Свети Александър Невски“. Службата ще бъде отслужена от Даниил по инициатива на Военномедицинска академия.
