Неофициалната класация на 7-те чудеса на България включва природни, културни и исторически забележителности, които впечатляват със своята красота и значимост. Изборът на само седем обекта се оказа трудна задача, предвид разнообразието от уникални места в страната.

След дълго обмисляне, решихме да включим онези забележителности, които се отличават с изключителни природни и културни качества. Те са леснодостъпни и предлагат живописни гледки. Постарахме се също така да обхванем различни региони на страната, за да покажем България в цялата ѝ красота.

Ето и нашата неофициална класация:

1. Паметникът „Шипка“


Започваме с емблематичния паметник „Шипка“. Той е символ на свободата и единството на българския народ, който в борба и с единен дух успява да заеме достойното си място в историята. Това е място, което предизвиква емоции и оставя усещането за пулсиращия дух на България.

2. Най-високата статуя на Богородица в света, Хасково


Това е най-новият обект в класацията – статуята на Богородица в Хасково. Тя е построена през 2003 г. и вписана в Книгата на рекордите на Гинес през 2004 г. като най-високата статуя на Богородица в света. До статуята се стига по поредица от стълби, а от близката камбанария се разкрива панорамен изглед към града и околността.

3. Панорамата в Плевен


Панорамата „Плевенска епопея 1877 г.“ е създадена в чест на освобождението на Плевен и привлича посетители с уникалния си интериор и експозиция, посветена на Руско-турската война. До паметника може да се стигне пеша от центъра на града през парк „Скобелев“, където се намира и паметникът „Майка България“. Вътрешността на панорамата пресъздава ключови моменти от историческите сражения около Плевен.

4. Средновековна крепост „Баба Вида“


Крепостта „Баба Вида“ в град Видин е единствената изцяло запазена средновековна крепост в България. Според легендата, тя е построена от Вида, най-голямата дъщеря на местен владетел, за да защити земите си. Днес крепостта предлага възстановки на средновековния бит, а от кулите ѝ се разкрива прекрасна гледка към Дунав.

5. Александровската гробница


Открита през 2000 г. тя се намира край село Александрово. Намерена е от екип на д-р Георги Китов, тази тракийска гробница от IV в. пр. Хр. впечатлява с мащаба си и стенописите, които разкриват сцени от живота на траките. Гробницата е запечатана за опазване на стенописите, но наблизо има музей с реалистично копие и експонати, които пренасят посетителите в тракийската епоха.

6. Белоградчишката крепост


Белоградчишките скали създават естествена защита на тази крепост, която има корени от времето на Римската империя. През XIV век цар Иван Срацимир разширява укреплението, а скалите и човешката ръка създават едно от най-впечатляващите архитектурни чудеса в България.

7. Крепостта „Овеч“


Край Провадия се издига крепостта „Овеч“, която е една от най-значимите в Източна България. Разположена на 130 метра над околния терен. Крепостта е достъпна само през тесен скален зъб. Макар, че от нея са останали само части от портата и стената, дървените пътеки създават реалистична представа за величието на това укрепление.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US