Не бъдете безразлични! Споделете новината:

Само пет учебни часа дневно, вместо сегашните седем, биха имали учениците, ако годината започва на 1 септември, пресметна директорът на 119-о СОУ в столицата Диян Стаматов, който е и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета на България.

Сега децата тръгват на училище на 15 септември, но това е на исторически принцип и няма как да има достатъчно ваканции, без да променя продължителността на учебната година, настояват и негови колеги, отбелязва „Телеграф“.

„Ако се състои сериозен разговор за началото на учебната година и тя елегантно се удължи за сметка на от 1 до 15 септември, това са цели 14 дни, които биха могли да намалят, от една страна, натовареността за толкова много часове в рамките на деня, от друга – ритмично да се разпределят неучебните дни под формата на ваканции или отделни дни за почивка“, коментира Стаматов.

Според него ситуацията, при която петият ден от учебната седмица е свободен или се използва за занимания за екипни проекти, тоест тя е от четири дни, прекарани вътре в школото, е революционна.

Почивка през учебната година
Дебатът по подобни промени обаче е необходим, за да има „гъвкавост във ваканциите и гъвкавост в учебното време, което би могло да бъде истинската промяна за автономията на училищата.

По отношение на по-ранното тръгване на училище директорът на 119-о СОУ посочи, че датата 15 септември се е наложила навремето заради ученическите и студентските бригади в селското стопанство. Сега обаче това не е валидно.

От друга страна, все повече са наложителни промени, които да предвиждат време за проекти и занимания, които да се отнасят към дисциплината на учениците, тяхното възпитание и комуникация, което всъщност са най-слабите места на днешното поколение.

НВО в 7 клас
Тази година Министерството на образованието и науката в своя заповед нарежда изпитите в 7-и клас да бъдат учебни дни. С тази заповед се дава автономия на училищата да преценят как да организират тези дни.

Същото се отнася и за дните на избори, в които не всички училища са ангажирани, както и за дните на матурите.

„Според много колеги подобна автономия би била много добър вариант за гъвкавост за провеждане на учебните занятия по по-различен начин. Свикнали сме тези часове да са в класната стая, но те могат да бъдат изнесени навън, в парка, по теми, които са актуални, близки до учениците“, коментира още Диян Стаматов.

Онлайн обучение
Според него учебните часове могат да се провеждат и онлайн, каквато практика вече има наложена по време на ковид пандемията.

„Може да са проекти занимания по предварително зададени теми, които да подготвят, изработят и презентират конкретно в този ден. Ние сме свикнали да казваме – ще си подготвиш това в събота и неделя, но всъщност това са дни за почивка“, допълва директорът на 119-о СОУ.

By Алекс Барутчиев

Стажант редактор в Novinarnik.BG Алекс започва първата си работа като стажант редактор в Novinarnik.BG през юли 2024-та година и работи под строгото наблюдение на главния редактор на уеб сайта – Дамян Иванов Имейл за контакт с Алекс - [email protected] За нас / ABOUT US