Случва ли ви се твърде често да харчите заплатата си, преди да стигнете до края на месеца? Ако предстоят месеци на големи празници или други важни за живота ви събития, нещата сякаш излизат извън контрол. Тук сме ви подготвили:
И така, ако искате да бъдете финансово по-организирани, вземете лист и химикал, и запишете следните съвети, които със сигурност ще ви помогнат да сте по-планиращи, организиращи и спестовни:
1. Определете, какъв доход имате
Ако сте решили да подредите портфейла си, първата стъпка е да определите, какъв доход имате. За да направите това, не забравяйте да вземете предвид всички средства, които събирате. Това включва, както заплати, така и надбавки, пенсии, лихви или други суми, за които знаете, че постоянно получавате. В зависимост от размера на целия доход, можете да намалите разходите си, за да разберете какъв нетен месечен доход имате.
2. Бъдете реалисти
Следващата стъпка в организирането на бюджета е да се направи план за разходите, но не забравяйте да бъдете реалисти. Знаем, че сте се заели да спестите от пазаруването, но не прекалявайте. В противен случай рискувате да се придвижите по-далеч от първоначалния план и да бъдете обезкуражени. Спестяванията са като диета, не поставяйте висок стандарт, защото рискувате да се откажете.
3. Корекции според контекста
Изчислението у дома рядко съвпада с това на панаира, така че бъдете готови да накарате въображението си да работи. Водете седмичен запис на потока на парите си и в зависимост от контекста коригирайте, когато е подходящо. Може да ви трябват повече пари за една седмица, отколкото за друга. Освен това ще бъдете приятно изненадани, когато видите, че ви остават повече пари, отколкото сте очаквали. Не бързайте да ги харчите, вижте първо какви разходи можете да платите. Може би имате ставка, която да платите отсега нататък от спестените средства, а следващия месец се отървете от притесненията. Бъдете креативни!
4. Сравнение
В края на всеки месец правете сравнение между хартиения план и плана на практика. Това ще ви помогне да видите къде възникват несъответствия и да коригирате или по-добре да контролирате определените разходи.
5. Не забравяйте спестяванията
За да ви е по-лесно да запазите, винаги прилагайте правилото 20-50-30 в началото на месеца. По този начин ще знаете със сигурност, че 50% от дохода се използва за ежедневни разходи, 30% за вашите собствени нужди и желания, а 20% са добре заделени.
Ценете 5-те финансови съвета и ще видите, че от месец на месец бюджетът ви ще се оформя и спестяванията няма да ви убягват. Така в края на годината ще сте заделили не само за подаръци по празниците, но и за тук-там някоя и друга глезотия – я посрещане на Нова година в скъп ресторант, я Коледа на хижа в планината, я нещо по-екзотично за коледна ваканция, съчетана в зимна приказка.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US