В Европа завършиха първите клинични изпитвания на ретинален имплант, съчетан с носими устройства за възстановяване на зрителната острота. Участниците в проекта са успели да възвърнат зрителните си способности, като отново могат да четат, решават кръстословици и играят настолни игри. Според изследователите, след няколко години това ще стане обичайна медицинска практика.
Разработката се води от американската компания Science Corp., която придобива проекта от Pixium Vision, основана на изследванията на учени от Станфордския университет. Платформата PRIMA включва безжичен фотоелектрически имплант, който се имплантира под ретината. В комбинация с очила с камера и компютърен блок, системата подобрява изображенията и възстановява зрението.
Тази иновативна технология е насочена към лечението на свързаната с възрастта макулна дегенерация, която засяга около 8 милиона души по света. Болестта причинява загуба на зрителната острота, но имплантът PRIMA доказано възстановява способността за разграничаване на детайлите, както се потвърждава от клиничните изпитвания на PRIMAvera с 38 пациенти, пише Калдата.
Професор Франк Холц, координатор на изследването, подчертава значението на този пробив, като заявява, че „това е първият път, когато централното зрение, увредено от макулна дегенерация, е възстановено“. Той допълва, че преди това не е имало ефективни лечения за подобряване на зрението при тези пациенти.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US