Не бъдете безразлични! Споделете новината:

Столиците на кафето в Европа, които са в този списък, гарантирано ще съдържат нещо, което да изненада някой, почитател на кафето. За хората, които не могат да започнат сутринта без чаша топла и ароматна напитка от печени зърна, тази статия ще е точното попадение.

Кои са 10-те столици на кафето в Европа
Дори прословутите кафемашини възприемат кафето само като начин да посрещнат нуждата от кофеин. Във всеки град във всяка страна кафените къщи са център на културната комуникация между местните жители и туристите.

1. Рим, Италия
Италианците са почитателите на качествена храна. Хранителният перфекционизъм на този народ засяга и кафето. Сред собствениците на местни кафенета има неизказано споразумение: нито една чаша продадена напитка не трябва да изглежда така, сякаш е приготвена и разредена с вода. Жителите на Италия са привърженици на минимализма. Така например предпочитат черно кафе без ексцесии под формата на захар или лате пяна.

2. Истанбул, Турция
Истанбул, известен със своето наситено ароматно кафе е разположен на границата на Европа и Азия. За целта е разработен уникален метод за приготвяне на кафето. Дегустаторите от цял свят сякаш забравят, че в самата Турция няма нито една плантация за кафе и я приемат като стандарт за златна рецепта. В кафените къщи на Истанбул водата се охлажда силно преди нагряване, зърното се превръща в брашно. Така се стига до единството на двата компонента, които се приготвят главно в медни джезвета. В Истанбул напитката се приготвя, върху нагряван пясък. Той се довежда до фазата на кипене няколко пъти, като същевременно се избягва силната пяна. Съществува убеждение, че към момента на появата на пяна „кафето умира“.

3. Виена, Австрия
Улицата на кафенетата във Виена е включена в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Градът се гордее с многото кафенета по централния площад. Смята се, че те запазват специалната атмосфера на древния регион. Австрийците в Европа, дори са готови да спорят с турците за правото да бъдат наричани пионери на напитката направена от печени зърна.

4. Рейкявик, Исландия
Исландците не проявили голям интерес към кафето, докато Европа полудявала по него. И така, преди около 10 години ситуацията се променила. Няколко магазина били отворени в града наведнъж продавайки, както кафе на зърна, така и ароматната напитка. Гурметата се простират до Исландия заради факта, че именно там може да опитате кафе според стари рецепти, стриктно спазвани дори в малките заведения. И ако в други градове на Европа непознато кафене може да разочарова турист, то кафените къщи в Рейкявик могат да изненадат приятно всеки.

5. Венеция, Италия
Докато турците и австрийците се карат за титлата – родина на кафето, венецианците скромно мълчат за своите заслуги. 20 години, преди полякът Колшицки да създаде кафе бизнес във Виена, търговците на Венеция вече се биели с духовенството за възможността да търгуват с кафе на зърна. Свещениците се противопоставили на ароматната напитка, аргументирайки забраната за продажбата оправдавайки се, че тя лишава човека от сън. Последният аргумент в борбата срещу търговците бил митът, че – кафето е черната кръв на турците, която носи заплахата от ислямската религия.

6. Дъблин, Ирландия
Столицата на Ирландия е по-известна с алкохолните кръчми от кафените. И въпреки това културата по пиенето на уиски и ейл бързо отегчава ирландците. Така те решили да измислят нещо ново. Тежестта да създадат коктейл, който да отговаря на изискванията, както на почитателите на кафето, така и на фенове на силното уиски, била поета от бармана на градското летище Джо Шеридан. През 1942 г. няколко полета били отменени в Дъблин наведнъж и Джо приготвил смес от уиски, сметана и кафе за уморените и премръзнали пътници. Шеридан нарекъл напитката си „Ayrish Coffee“. Всеки от неговите съвременни колеги с удоволствие споделя подробностите на тази история с туристите.

7. Осло, Норвегия
В Норвегия кафето е твърде несериозно: експериментира се по толкова много начини, че посетителите възприемат местните рецепти като подигравка. Кафенето в Осло предлага три вида кафе. Единият от тях се приготвя от зелен фасул, за втория изпичат зърното силно. И третата рецепта, на пръв поглед, може да предизвика у дегустатора не ентусиазъм, а атака от гадене или лошо храносмилане. Изненадата, която причинява се заменя с удоволствие на първата глътка. Върху него смляното кафе се смесва със сурово пилешко яйце и гъст мед. Клиентите в кафенета получават кафето си със специална цедка за отделяне на протеина от напитката.

8. Париж, Франция
Този град е достатъчно рекламиран от туристически агенти и медии. Впечатлението от Париж се разваля от заведения, сервиращи нискокачествено разтворимо кафе, компенсирайки вкуса му с разнообразни сладкиши. Всеки ден в мрежата се появяват отрицателни отзиви от посетители на кафенета в Париж, очевидно сякаш произхождат от страниците на лъскави списания. За да пиете най-доброто кафе в града, трябва да потърсите ресторанти в покрайнините, чиито притежатели са емигранти. Франция може да бъде класирана сред столиците на кафето в Европа само въз основа на това, че тя определя стандарта как да не го готвите.

9. Хелзинки, Финландия
Сухата статистика казва, че никоя държава в света не консумира толкова кофеин, колкото жителите на Финландия. Средният финландец пие поне 5-6 големи чаши кафе на ден. Това е два пъти повече, отколкото в останалата част на Европа. Като се има предвид този факт, напитката се приготвя навсякъде. Тя се прави в хранителни магазини, барове и дори бутици. Хелзинки се опитва да поддържа основни традиции на кафето, като го смесват с високотехнологични рецепти за печене и приготвяне на кафените зърна.

10. Амстердам, Холандия
Изглежда, че в холандските кафенета можете да намерите всичко, освен самото кафе. И все пак именно тук са най-вкусните напитки в Европа. Тайната за постоянно подобряване на уменията в приготвянето му е скрита в нидерландската законодателна система. Последната забранява всякаква реклама на кафенета. Институциите трябва да спечелят честно името за вкусното кафе. Последните между другото, са от значение за бюджетните туристи. В Амстердам само за едно евро, посетителите могат да си купят комплект от чаша кафе и парче торта.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US