Растенията са неизменна част от нашия живот и играят ключова роля в поддържането на здравето и благополучието ни. Векове наред хората са се обръщали към природата за лечение и профилактика на различни заболявания. Те са използвали билки, корени и плодове. Днес, в ерата на съвременната медицина, интересът към лечебните свойства на растенията не е намалял. Дори напротив, все повече изследвания потвърждават, че природните средства могат да бъдат ефективни и безопасни при лечението на множество здравословни проблеми.
Топ класация на растения, които вършат чудеса за здравето
Нека да разгледаме някои от най-забележителните растения, които вършат чудеса за нашето здраве. Когато ги познавате ще знаете по-лесно и как да ги отглеждате и добавите в ежедневието си за подобряване на общото благосъстояние.
Moringa oleifera
Това е бързо растящо, устойчиво на суша дърво от семейство Moringaceae, произхождащо от Индийския субконтинент и използвано широко в Южна и Югоизточна Азия. Често срещаните имена включват моринга, бутче, хрян или малунггай.
Растението е известно също като „чудотворно дърво”, moringa е признато като изключителен микс от хранителни вещества. Листата му съдържат различни витамини, минерали и антиоксиданти, осигуряващи ползи в борба с възпалението, поддържане на здравето на сърцето и регулиране на кръвната захар.
Curcuma longa
Обикновената куркума е вид многогодишно тревисто растение от семейство Джинджифилови, достигащо височина до 1 метър, със силно разклонено коренище. Коренът на растението се използва, както в медицината, така и в кулинарията.
Ключовата съставка в куркумата, куркумина е отговорна за противовъзпалителните и антиоксидантните свойства на това растение. Куркумата се счита за полезна за предотвратяване на невродегенеративни заболявания, намаляване на риска от сърдечни заболявания и поддържане на чернодробната функция.
Aloe vera
Алое вера е вечнозелено тропическо многогодишно растение от рода Алое на семейство Асфоделови (Asphodelaceae). Има сочни дебели листа, които съдържат антрахинонови гликозиди, биогенни стимулатори и други. Отглежда се и като градинско културно растение.
Известно е със своите свойства в грижата по кожата и е полезно за храносмилателната система. Гелът в листата му съдържа ензими и активни вещества, които допринасят за заздравяването на чревната лигавица и за балансирането на чревната флора.
Zingiber
Познато ни като джинджифил, това растение е от род на семейство Джинджифилови (Zingiberaceae). Таксонът е описан за пръв път от Филип Милър през 1754 година.
Джинджифилът е повече от интензивна и вкусна подправка. Той съдържа съединения със силни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Редовната употреба на джинджифил може да поддържа храносмилането, да намали възпалението и да засили имунната система.
Спанак (Spinacia)
Спанакът е род тревисти растения от семейството лободови – Chenopodiaceae. Като листен зеленчук се отглежда Spinacia oleracea. Листата са богати на белтъци, железни и калциеви соли и витамин A, B₁, B₂, C и PP. Той се отнася към разред Карамфилоцветни (Caryophyllales), семейството на Щирови (Amaranthaceae).
Спанакът е богат източник на витамини (A, C, K) и минерали (желязо, калций), допринасящи за здравето на очите, костната система и съсирването на кръвта. Съдържа и антиоксиданти, които поддържат имунната система.
Мащерка (Thymus)
Мащерката не само добавя аромат към препаратите, но и съдържа етерични масла с антимикробни свойства. Счита се за полезна за дихателната система и има противовъзпалителен потенциал.
Розмарин (Salvia rosmarinus)
Ароматизиран и богат на антиоксиданти, розмаринът е свързан с подобрена когнитивна функция и памет. Той също така съдържа съединения, които могат да поддържат здравето на мозъка.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US