Роботи, автоматизация, изкуствен интелект и обработка на информация – това са основните технологични направления, които ще променят драстично бизнеса в следващите години. Това се посочва в доклад на Световния икономически форум, цитиран от money.bg.
Според доклада, развитието на тези технологии ще доведе до сериозно пренареждане на работните места. Докато новите технологии ще отварят възможности и ще създават нови професии, други ще се сблъскат със спад или изчезване.
Бъдещето на работата: роботите изместват човека
До 2030 г. се очаква роботите и автоматизацията да заменят повече от 5 милиона работни места спрямо създадените от тях. Докладът подчертава, че най-голям спад ще има в административните и чиновническите длъжности.
Особено засегнати ще бъдат пощенските служители, банковите касиери и операторите за въвеждане на данни. Професии като касиери, административни асистенти и счетоводители също ще претърпят значителен спад.
В същото време обаче се очаква технологиите да създадат около 19 милиона работни места. От тях 11 милиона ще бъдат генерирани само чрез изкуствения интелект и обработката на данни, въпреки че тези технологии ще заменят около 9 милиона съществуващи позиции.
Изкуственият интелект и растящото значение на специалистите
Бързо развиващите се професии на бъдещето включват специалисти по обработка на големи данни, FinTech инженери, експерти по изкуствен интелект и машинно обучение. Впечатляващите 86% от анкетираните компании очакват технологиите, свързани с AI, да трансформират бизнеса им до 2030 г.
Софтуерните разработчици и специалистите по сигурност също заемат ключови позиции сред най-търсените кадри. Тенденцията е движена както от технологичните иновации, така и от геополитическите фактори, които увеличават значимостта на киберсигурността.
Зелената революция и ролята на инженерите
Зеленият преход към възобновяеми енергийни източници създава нужда от специалисти по автономни и електрически превозни средства, инженери по опазване на околната среда и експерти по възобновяема енергия. Тези професии са сред 15-те най-бързо развиващи се и обещават голямо търсене в бъдеще.
Бъдещите умения – ключ към успеха
Докладът подчертава, че до 2030 г. близо 39% от ключовите умения на работниците ще се променят. Технологичните компетенции ще се развиват с най-бързи темпове, като това изисква непрекъснато обучение, повишаване на квалификацията и преквалификация както за работодателите, така и за служителите.
Промените, предизвикани от напредъка на технологиите, са не само предизвикателство, но и възможност за изграждане на една по-ефективна и устойчива икономика.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US