Много хора знаят за известните върхове в България като Мусала, Вихрен, Ботев, Черни връх и Голям Перелик. Но страната ни има още редица високи върхове над 2000 метра, които остават по-малко познати. Знаете ли, че в България има общо 141 върха, простиращи се над тази височина? Кои са те, вижте сега:

Връх Кутело в Пирин – 2908 м
Кутело е третият по височина връх в България. Той се намира на северния хребет на Пирин планина. На юг от него са разположени местностите Казаните, а долината на река Бъндерица се намира на изток. На северозапад е циркусът Бански Суходол. Кончето, карстов ръб, разделя Кутело от връх Бански Суходол, а връх Вихрен е отделен чрез седловината Премката.

Този връх е изграден от белезникави мрамори, които придават уникален облик на склоновете му. Те са изключително стръмни и в някои места почти отвесни, покрити с камъни и растителност. От Разложката котловина Кутело изглежда като неправилен трапец, като северозападната и югоизточната му части стърчат, създавайки визуалната илюзия, че е по-висок от Вихрен, който се разполага зад него.

Връх Полежан в Пирин – 2851 м
Полежан е най-високият гранитен връх в Пирин. Той заема четвъртото място по височина в планината след мраморните Вихрен (2914 м), Кутело (2908 м) и Бански Суходол (2884 м). Той се извисява на едноименния рид и е разположен между Обидимски Ушици на югозапад и Ушиците на северозапад. Двете седловини ясно го отделят от съседните върхове.

Гледан от изток, север или запад, Полежан има вид на остър конус, а от югозапад, юг и югоизток прилича на голяма гърбица. Върхът е характерен със своите стръмни гранитни склонове, които на места са осеяни с петна от трева и клекове. Някога е наричан Мангър тепе, вероятно заради специфичния звук, напомнящ звън на медни монети (наричани „мангъри“). Този звук се чува при преминаване по нацепените гранитни блокове. През 1942 г. е преименуван на Полежан.

Популярният маршрут до върха тръгва от хижа „Безбог“, достъпна с лифт или черен път. Не е необходимо да се преминава през връх Безбог, защото маршрутът го заобикаля от юг. Каменистият терен води до Малък Полежан е осми по височина в България, наравно с връх Каменица (2822 м).

Пътеката от хижа „Безбог“ продължава на юг, край Безбожкото езеро, следвайки маркировките към Попово езеро и заслон „Тевно езеро“.

Връх Малка Мусала в Рила – 2902 м
Малка Мусала е четвъртият по височина връх в България. Между 1950 и 1989 г. Тя е носил на името на Георги Димитров. Разположен е североизточно от първенеца Мусала, с който го свързва скалния ръб Трионите. От тук билото се простира на север-североизток към върховете Иречек и Дено.

На северозапад от Малка Мусала се намира Мусаленският циркус, а под него и Трионите има два малки циркуса – единият при Темното езеро, а другият без водоем. В подножието му се виждат няколко езера, включително Леденото, до което е заслонът със същото име. Малко по-нататък на север е Алеково езеро.

На няколкостотин метра северно от Малка Мусала се издига връх Иречек. Това един от най-високите в Рила, с височина 2852 м. До него се достига, чрез седловина от Малка Мусала.

Мусала, най-високият връх в България се намира на изток от Малка Мусала, а двата върха са свързани през седловината Трионите. В югозападната посока от Малка Мусала се простира връх Малък Близнак, достъпен отново през Трионите.

Най-лесният маршрут до Малка Мусала започва от лифта при хижа „Ястребец“, с дължина от малко над 6 км и денивелация над 760 м, като се изминава за около пет часа.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US