„С трици маймуни не се ловят.“ С тези думи съдовият хирург д-р Николай Биков описа състоянието на здравната система в България. В интервю за предаването „Тази неделя“ по bTV той заяви, че единственият реален проблем е липсата на добро финансиране. Според него е лесно да се каже „ето, ние сега ще направим това“, но на практика липсват условия за развитие и справедливо заплащане на труда на лекарите.
Д-р Биков е един от многото млади специалисти, които напускат страната в търсене на по-добро бъдеще. Преди 13 години заминава за Германия, воден от разочарованието от ниското възнаграждение в България. Докато е работил у нас, е бил назначен в държавна болница, но се е налагало да работи и на още две места, за да издържа семейството си.
„Тук не можех да си изхраня семейството. В момента, в който семейството ми се разби поради причината, че нямаше как без да взимам пари под масата да осигуря препитанието на едно тричленно семейство“, сподели той.
Според д-р Биков е недопустимо млад специалист, който току-що е завършил университет, да получава възнаграждение от едва 1000 лв., а понякога дори нищо. Той подчерта, че Хипократовата клетва не забранява лекарите да бъдат достойно възнаграждавани за труда си.
„Много малко хора в България си дават сметка, че никъде с Хипократовата клетва не е записано, че не трябва да взимаме пари от нашите пациенти. И при положение, че един хирург с 25-годишен стаж в университетска болница в България получава по-малко от един шофьор в градския транспорт – това е просто подигравка“, категоричен е той.
Д-р Биков разказа, че в Германия разликата в заплатите между лекар в държавна и частна болница е минимална – между 200 и 300 евро, което при доход от 8000 евро месечно е почти незначително.
Той даде пример с конкретен случай от времето, когато е работил в Спешна помощ в България. През 2010 г. транспортира пациент с остро запушване на кръвоносен съд към реномирана частна болница, определена по график за спешен прием. След като пациентът е приет и настанен, болницата отказва да го лекува, тъй като той не разполага със средства за платено лечение. Централата на Спешна помощ е принудена да търси друго място, където пациентът може да бъде приет по линия на държавното здравеопазване.
„Ако в Германия се откаже прием на пациент, може да се стигне до санкции и дори уволнение“, обясни д-р Биков.
Той настоява, че в България е необходима спешна здравна реформа. Според него трябва да се въведе регламентирано увеличение на финансирането, да се изравнят условията между държавните и частните болници, както и да се приложи ефективна система с диагностично-свързани групи и адекватна организация.

Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US