Сняг на Димитровден скоро в България няма да видим, но в миналото зимата е идвала значително по-рано, като през 2014 г. почти половината страна е била покрита със снежна покривка на 26 октомври, съобщават от Метео Балканс. Според синоптиците, които се позовават на архивите на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), „преди 10 години зимите идваха доста отрано“.
Димитровден, който се чества на 26 октомври, традиционно се свързва с настъпването на зимата. Според едно от най-известните поверия „Дойде ли Димитър, идва и снегът“. В народните вярвания Свети Димитър се асоциира със студа и първия сняг, като на този ден хората винаги са наблюдавали времето, търсейки знаци за предстоящата зима.
Както посочват синоптиците любители: „Ако на Димитровден времето е ясно и топло, се вярва, че зимата ще бъде мека и къса. Ако обаче денят е студен и мрачен, с вятър или дъжд, това предвещава сурова и дълга зима.“
„Ако на Димитровден вали, зимата ще бъде снежна“
Според народните поверия дъждът на Димитровден също е значим знак за зимата. Счита се, че колкото повече вали на този ден, толкова по-дълго ще се задържи снегът през студените месеци. Ако обаче денят е сух и слънчев, това предвещава по-лека и мека зима.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US