Не бъдете безразлични! Споделете новината:

Дните стават все по-кратки, а нощите – все по-дълги: скоро ще преминем към зимното време! В нощта между събота, 26, и неделя, 27 октомври 2024 г., ще имаме допълнителен час сън и ще преместим часовниците си с един час назад. И така, дали френските и европейските органи не решиха да сложат край на тази промяна? Ние проучихме този въпрос.

Тик-так, тик-так!
След като през март тази година преместихме часовниците за лятното време, скоро ще дойде ред за връщане към зимното. През последния уикенд на октомври ще имаме един час повече за сън.

По този начин в нощта между 26 и 27 октомври 2024 г. в два часа сутринта ще сменим времето с един час. Ще трябва да върнете стрелките на часовниците си с шейсет минути назад. Добрата новина е, че вашите мобилни телефони и компютри ще направят тази промяна автоматично.

Тази промяна може да обърка мнозина и да предизвиква въпроси:
През 2019 г. страните от Европейския съюз гласуваха за премахване и смяната на времето във всички държави. След това ни увериха, че всяка промяна в лятното или зимното време може да бъде последна.

Дали това е вярно?
Нека си припомним: през септември 2018 г. Европейската комисия предложи да се спре постоянно смяната на времето от 2021 г., въпреки че 84% от гражданите на ЕС гласуваха за отпадането на тази система. Комисията обаче позволи на всяка страна сама да избере дали да запази зимното или лятното време. Във Франция над 59% от хората бяха за запазването на лятното време. След това всяка държава трябваше да вземе своето решение до 1 април 2020 г. И така, заради пандемията от COVID-19, този въпрос не беше решен, което доведе до отлагане на края на смяната на времето, първоначално предвиден за 2021 г. „Впоследствие, поради здравната криза с COVID-19, този план за премахване на смяната на времето вече не е на дневен ред“, се казва на официален сайт.

За да бъде разрешен въпросът със смяната на времето, всички държави от Европейския съюз трябва да уеднаквят избора си на часово време, за да избегнат прекалено сложни времеви разлики. За да се стигне до общо споразумение между 27-те страни ще са нужни дълги преговори… още повече, че някои южни европейски държави не подкрепят прекратяване в смяната на времето. Например Франция е една от страните, която ще продължи да сменя от лятно към зимно часово време на всеки шест месеца.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US