Сланината отдавна заема специално място в българската кухня, като е едно от най-тачените мезета. Нейната популярност не спира до границите на България – славата ѝ достига чак до Иберийския полуостров. Там дори испанските майстори на прочутия хамон признават качествата на българската сланина.
Скъпото удоволствие на традиционната сланина
Днес цената на сланината, особено от породисти прасета, конкурира тази на свинските пържоли. Причината е, че съвременните породи свине се отглеждат главно за месо, а не за сланина.
„Сланината е по-скъпа, защото сегашните породи не са направени за нея, а за месо. Обработената сланина, която предлагаме, струва около 13 лева за килограм,“ споделя Вихрен Димитров, член на Управителния съвет на Асоциацията на свиневъдите, пред NOVA.
Какво се случва с цените на свинското месо преди празниците?
Въпреки трудностите в свиневъдството, като спада в производството в Европа и увеличението на цените на фуражите, прогнози за драстично поскъпване на свинското месо преди Коледа няма.
Според Димитров, затварянето на свинеферми в страни като Холандия, Белгия и Северна Германия не означава, че цените ще излязат извън контрол. „Ако някой иска да продава пържоли на някакви невъзможни цени, това ще е спекулация. В момента обезкостеният свински врат на витрина е около 15 лева за килограм,“ обяснява той.
Макар сланината да е запазена марка на традиционната българска трапеза, нейната по-висока цена е отражение на новите пазарни реалности. Но коледните празници обещават стабилност при цените на свинските продукти, което дава възможност на българите да се насладят на своите любими ястия.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US