Темата за бойкот на търговските вериги набира популярност, като поставя на дневен ред въпроса за цените на основните хранителни продукти и тяхната достъпност. Според д-р Любослав Костов, главен икономист на КНСБ, от години изследванията показват, че някои основни стоки в България – като сиренето и яйцата – са по-скъпи дори от тези в страни като Нидерландия и Германия, където заплатите са в пъти по-високи.

„Ценовите равнища не могат да обяснят разликата в заплатите“, заяви Костов и припомни, че още преди две години КНСБ е настоявала за анализ на ценообразуването по цялата верига. Той подчерта, че има подозрения за несъвършена конкуренция, което налага по-сериозен контрол от Комисията за защита на конкуренцията.

Според него са необходими регулации и законови промени, а синдикатът планира срещи с големите търговски вериги още следващата седмица. Освен цените, темата за условията на труд в тези вериги също ще бъде обсъдена, тъй като там работят хиляди хора.

Бойкотът – тест за обществото?
Димитър Маргаритов, бивш председател на Комисията за защита на потребителите, вижда в бойкота възможност за оценка на обществената чувствителност към икономическите процеси.

„Ако има рискове, свързани с присъединяването към еврозоната, сега е моментът да видим как реагира обществото – това е едно самоизмерване на чувствителността“, подчерта той.

Маргаритов обаче изрази съмнение относно избраната дата за бойкота – 14 февруари. Според него тя съвпада с празници, които много хора отбелязват с пазаруване, а самият модел на бойкот е приет механично от западнобалканските държави.

Дебатът около бойкота продължава, но основният въпрос остава – готови ли сме като общество да използваме подобни форми на протест за защита на потребителските и трудовите си права?

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US