Хранителните вериги в България отчетоха ръст от 2 милиона лева по време на третия потребителски бойкот, но според организаторите на протестната акция, около 70% от реализираните обороти се дължат на промоции, подготвени специално за този ден. Това повдига въпроса дали ръстът на продажбите наистина отразява подкрепата на потребителите или е резултат от маркетингови стратегии.

Експертите обаче са категорични, че движението на цените няма нищо общо с бойкота, а се дължи на нормални пазарни тенденции. Председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов коментира ситуацията така: „Няма нищо общо с бойкота движението на цените, те са плод на нормални пазарни взаимодействия. Имаше десетки дни, в които цената на домата падаше надолу. Сега тръгна нагоре. При краставицата – по същия начин. Въпреки това и доматът, и краставицата са на по-ниски равнища от миналата година“.

Работи ли се по трайни решения за по-ниски цени?
От Министерството на земеделието и храните съобщиха, че се работи по законопроект за скъсяване на веригата на доставка, който трябва да бъде готов до 10 дни. Според организаторите на бойкота обаче, този законопроект няма да бъде достатъчен за постигане на траен спад в цените. Мая Манолова настоява за по-сериозни мерки и подчертава, че скъсяването на веригата не решава напълно проблема: „В някои ситуации веригата е максимално къса, но това не пречи на веригите да им издават обратни фактури и да им блъснат 100% надценка в цената, така че не само скъсяване на веригата, а и пределни надценки“.

Бойкотите продължават въпреки противоречивите резултати
Въпреки отчетения ръст в оборотите по време на третата протестна акция, призивите за бойкот на големите хранителни вериги и банките не стихват. Мая Манолова отбелязва, че „70% от оборота на веригите е промоционален“ и определя това като реакция на търговските вериги срещу протестите: „Империята отвръща на удара – ходът на веригите с промоциите да бъде използван в полза на хората, защото тези промоции станаха възможни заради бойкота“.

Междувременно лидерът на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски поиска изслушване в парламента на председателите на Комисията за защита на потребителите и на Комисията за защита на конкуренцията. Той очаква да получи информация за предприетите мерки срещу скока в цените.

Организаторите на бойкота обявиха, че четвъртият пореден протест срещу хранителните вериги и банките ще се състои на 6 март. Въпросът обаче остава: ще доведе ли това до реални промени в цените и правилата на пазара?

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US