Решаващо дело за бъдещето на ТЕЦ „Марица изток 2“: ВАС разглежда казус със сериозни последици за околната среда и икономиката

На 15 май Върховният административен съд се заема с ключово дело, което може да определи съдбата на най-голямата държавна въглищна централа в България – ТЕЦ „Марица изток 2“. Делото е образувано по жалба на „Грийнпийс“ – България и Екологично сдружение „За Земята“ срещу решение на правителството от 2019 г., което позволява на централата да работи, въпреки че не покрива европейските норми за замърсители като серен диоксид и живак.

Според неправителствените организации, нарушаването на тези норми сериозно застрашава здравето на хората – не само в България, но и в съседни държави. Данните показват, че при работа на пълна мощност ТЕЦ „Марица изток 2“ отделя до два пъти повече серен диоксид от допустимото. Това замърсяване може да бъде причина за над 200 случая на преждевременна смърт всяка година в региона и извън него – включително в Турция, Гърция и Румъния.

През 2023 г. централата е отделила 523 кг живак във въздуха, а година по-рано – рекордните 1314 кг. Това я нарежда на второ място по емисии на живак сред въглищните централи в Европа, непосредствено след водещата централа в Полша.

Наред с екологичната тежест, има и сериозен икономически аспект. Произвежданата електроенергия от ТЕЦ „Марица изток 2“ е средно 1,6 пъти по-скъпа от пазарната цена у нас. Тази разлика се покрива от държавни субсидии и сметките на потребителите. И въпреки финансовата подкрепа, производството на ток от въглища губи конкурентоспособност спрямо модерните технологии за възобновяема енергия.

Допълнителен проблем е качеството на въглищата в Маришкия басейн – с високо съдържание на сяра, което прави невъзможно покриването на съвременните стандарти за чист въздух, дори при модернизация на централите.

Делото пред ВАС не е просто правен спор – то поставя въпроси за правото на чист въздух, икономическата справедливост и необходимостта от енергиен преход. След почти шест години съдебна битка, казусът премина през консултация с Европейския съд и беше върнат в Стара Загора, а днес отново е на вниманието на ВАС.

„Време е правителството да признае реалността: светът се движи към по-чиста енергия. Задачата на управляващите е не да удължават живота на замърсяващите технологии, а да планират справедлив преход — с грижа за хората и засегнатите от замърсяването и климатичната криза общности, нови работни места и устойчиви инвестиции“, заяви Меглена Антонова, директор на „Грийнпийс“ – България.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US