Нови разкрития излизат около шокиращия случай с 59-годишния рецидивист, задържан да управлява товарния си автомобил с рекордните 5,35 промила алкохол във Велики Преслав. Оказва се, че самият той останал изумен от цифрите на дрегера и веднага поискал кръвна проба.
„Не може да е толкова много. Ще дам кръв за изследване“, били първите думи на мъжа пред слисаните пътни полицаи.
Заради тежкото си алкохолно опиянение шофьорът напълно изгубил представа за времето и дал объркваща информация за почерпката. В крайна сметка признал, че е пил смесено – уиски и водка – до 6:00 ч. сутринта, едва четири часа преди да сяда зад волана около 10:00 ч.
Дрегерът е чисто нов и калибриран
В ефира на „Здравей, България“ по NOVA инспектор Мирослав Василев от РУ-Велики Преслав разкри, че показанието от 5,35 промила е най-високото, отчитано в региона от повече от десетилетие:
„Изписаха се 5,35 промила, което беше, меко казано, учудващо. Уредът е чисто нов, преминал техническа проверка и калибриран на 17 юни 2026 година. Това беше точно стотната му проба.“
Началникът на КАТ – Шумен главен инспектор Веселин Георгиев определи случая като изключително рядък феномен. Въпреки че през последната седмица в областта са заловени още трима шофьори с над 1,2 промила, никой от тях не е доближавал подобни фатални нива.
Образувано е досъдебно производство
Задържаният 59-годишен мъж е познат на полицията с предишни подобни провинения. В момента срещу него се води досъдебно производство, а прокуратурата очаква лабораторния химически анализ на кръвната проба, за да повдигне окончателното обвинение.

