Ако намерите фиш за глоба под чистачката на колата си, например за неправилно паркиране, е важно да го прегледате внимателно. Особено внимание трябва да обърнете дали на фиша е посочен изходящ номер. Ако този номер липсва, опитът ви да платите глобата на терминал може да се окаже неуспешен, защото няма да има основание за плащане. В такъв случай ще трябва да изчакате фишът да бъде изпратен по пощата. Това обаче може да доведе до изпускане на седемдневния срок, в който можете да се възползвате от плащане с отстъпка.

Има ли алтернативни начини за плащане?
От началото на август месец, във всеки патрул на „Пътна полиция“ е инсталиран ПОС терминал, който позволява плащането на глобите на място. Процесът е опростен и спестява време. Служителят на пътя проверява чрез таблет за невръчени електронни фишове и неплатени глоби. На водача се предоставя избор – да плати всички глоби или само част от тях. Така се спестяват усилия и пари, тъй като плащането с отстъпка може да бъде направено в определен срок.

Какво да направите, ако получите глобата по пощата?
След като получите глобата по пощата, имате определен период за плащане – 7 дни за обикновените фишове и 14 дни за електронните фишове. За електронните фишове, които са най-често за превишена скорост, има 30% отстъпка от сумата, което означава, че ще платите само 70% от стойността на глобата. При обикновените фишове, отстъпката е 20%, което означава, че плащате 80% от стойността. Това обяснява комисар Димитър Кикьов от Областната дирекция на МВР в Сливен в интервю за БНТ.

Възможно ли е да платите два пъти една и съща глоба?
Според комисар Кикьов, няма опасност да платите една глоба два пъти. Информационната система незабавно отразява всяко плащане, така че дублирането е изключено.

Глобите, наложени за нарушения на Закона за движението по пътищата от органи на МВР, могат да бъдат платени не само чрез ПОС терминали в патрулните автомобили, но и в районните управления към областните дирекции на МВР, на ГКПП и в отделите на „Пътна полиция“. Това позволява на водачите по-голяма гъвкавост и удобство при уреждане на глобите.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US