Не бъдете безразлични! Споделете новината:

„Чрез насърчаване на цялостни мерки за безопасност при изкачването на Фуджи ще гарантираме, че тази планина, съкровище на света, ще бъде запазена за бъдещите поколения“, заяви Кутаро Нагасаки, губернатор на префектурата. Той подчертава важността на съживяването на традиционното планинско катерене от подножието и свързването на туристите с културите Фуджи-ко и Оши, които подкрепят поклонението на планината.

Коя планината въвежда входна такса за туристите
Планината Фуджи, световно-известна икона на Япония и обект на ЮНЕСКО и обявена за световното културно наследство, въвежда за посетителите нови правила. Те са породени в опитите да се справи с пренаселеността и свързаните с нея проблеми. Това съобщава CNN Travel. Сред тези проблеми са задръстванията от хора, боклукът, който се натрупва в подножието, както и неподходящо облечените туристи, които се опитват да изкачат върха по сандали. За да намали натоварването, правителството на Яманаши префектура реши да въведе входна такса от $13 или 2000 йени за посетител.

Планината въвежда и ограничения за туристите
В допълнение, местните власти ще въведат дневен лимит от 4000 туристи и ще назначат нови водачи, които ще се грижат за безопасността на посетителите. Тяхната работа ще е да информират катерачите за правилата на поведение в планината. Това включва предупреждения за неподходящо поведение като спане на пътеките, носене на неподходящо облекло и палене на огън. Въпреки че терминът „прекомерен туризъм“ не се използва официално, очевидно е, че прекомерната посещаемост е причинила проблеми на 3776-метровата планина. През 2019 г. 5 млн. души са изкачили Фуджи. Това е с 3 млн. повече, спрямо 2012 г.

Статистиките показват още:
Масатаке Изуми, който е служител на правителството на Яманаши префектура, се изказа, че свръхтуризмът и последствията от него, каквито са боклук, увеличени емисии на CO2 и безотговорни туристи са най-големият проблем в планината Фуджи. През 2023 г. Томойо Такахаши, доброволец сподели пред CNN, че ще поиска от посетителите да дарят доброволно по $7.50, което е равно на 1000 йени за поддръжка на планината. Тя изрази съжаление, че не всеки плаща тази сума и предложи задължителна по-висока такса за вход, за да посещават Фуджи само тези, които действително ценят наследството ѝ.

Проблемите, пред които се изправя японския туризъм
Свръхтуризмът в Япония се засили след отварянето на страната за посетители след пандемията. В Киото, в историческия квартал Гион, местните жители се оплакват от туристите, които идват, за да снимат, а в някои случаи и да тормозят гейшите. Тези натрапници, наричани „гейша папараци“, предизвикват безпокойство, въпреки поставените плакати и знаци ясно показващи, че е забранено да се снимат гейшите. Местният съвет предлага въвеждането на глоби или билети за нарушителите.

Град Хацукаичи в Хирошима префектура също се сблъсква с подобни проблеми в резултат от свръхтуризма. Малкото населено място е известно с „плаващо светилище“ или така известната своята оранжева порта тории. Тя е част от 1400-годишен шинтоистки комплекс. От октомври 2023 г. градът наложи такса от 33 цента, което е 100 йени на посетител на светилището, като събраните средства се ползват за поддръжка на инфраструктурата и обекта като цяло.

Тези мерки целят да запазят уникалната културна и природна среда на Япония и да осигурят устойчиво развитие на туризма в бъдеще.

 

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US