С наближаването на един от най-дълбоките християнски празници – Петдесетница – вярващите в България и по света се подготвят да отбележат духовния ден, в който Светият Дух слиза над апостолите и поставя началото на Христовата Църква. През 2025 година Петдесетница ще бъде отбелязана на 8 юни, неделя. На следващия ден, понеделник, се чества празникът на Светия Дух.
Рожденият ден на Църквата
Петдесетница се свързва с едно от най-силните духовни събития в християнството. След Възнесението на Иисус Христос, апостолите се събират заедно в молитва. Според евангелския разказ, внезапно се чува силен шум от небето, а Светият Дух слиза върху тях във вид на огнени езици, които застават над главите им.
Това преобразява апостолите – те получават способността да проповядват Словото Божие на различни езици, за да достигнат до всички народи. Така Петдесетница се приема за „рожден ден“ на Църквата, когато започва нейното световно служение.
В православната традиция празникът е познат и като „Света Троица“, тъй като разкрива пълното присъствие на триединния Бог – Отец, Син и Свети Дух.
Тържествената служба и символиката на ореховата шума
Празничните богослужения в този ден са особено тържествени. Светата литургия се обединява с вечернята, а в края ѝ свещеникът разпръсква над вярващите осветена орехова шума. Тя символизира слизането на Светия Дух и се приема като духовна защита. Хората взимат от нея и я пазят вкъщи – до иконата или кандилото – до следващата Петдесетница.
Живите традиции на българската земя
Из цяла България се пазят и съхраняват разнообразни обичаи, свързани с Петдесетница. В Родопите, Тракия и Странджа жените постилат орехови листа по пода на църквата. Те коленичат върху тях със затворени очи, вярвайки, че така могат да почувстват присъствието на своите покойни близки. По-късно тези листа се занасят на гробището, където се поставят върху гробовете – като „сянка за душите“.
В Ловешко и други части на страната се използват и липови листа. В Троянско празникът дори се нарича „празник на липата“, като се вярва, че в този ден дърветата обръщат листата си надолу. Вярващите преминават под венец от липови клони при излизане от храма – за здраве и защита.
Шума за здраве и вяра
Не само символичен, ореховият или липовият лист има и практическа роля в народните вярвания. Осветената шума се използва за предпазване на дома от молци, за здраве на животните, а при болест листата се палят и болният се „прикадява“. Зеленината често се използва и за украса на постройки – подобно на традициите за Гергьовден.
Денят на Светия Дух и мистиката на Русалската седмица
Понеделникът след Петдесетница е посветен на Светия Дух – третото лице от Светата Троица. Освен духовен, този ден има и дълбоко символично значение в народната традиция. Смята се, че ако вали, това са „сълзите на душите“, които напускат земята.
Много хора преспиват край параклиси или манастири, посветени на Света Троица или Свети Дух, с надеждата за изцеление. Началото на седмицата поставя и началото на т.нар. Русалска седмица – време, в което според вярванията се активират свръхестествени сили. Обредите в този период целят предпазване от зли влияния и възвръщане на хармонията.

Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US