На 27 април отбелязваме Томина неделя – първата неделя след Великден, известна още като Светла или Празна неделя. Според народните традиции този ден е посветен на почитта към починалите и често се нарича „Великден за мъртвите“.
В съботата преди празника жените по стар обичай отново боядисват яйца и месят козунаци. Приготвените дарове се раздават в неделя – за упокой на душите на починалите близки. Ако след Великден са ви останали боядисани яйца, можете да ги съхраните в хладилник и да ги използвате именно за Томина неделя.
„С остатъците от козунак можете да приготвите козуначен десерт, който да раздадете на Томина неделя“, посочват от Bulgaria ON AIR.
На самия ден много хора посещават гробищата, където раздават яйца и козунак за покойниците. На гроба се прелива вино и се пали свещичка в знак на почит към онези, които вече не са сред нас.

Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US