Министерството на труда и социалната политика (МТСП) предложи нов начин за изчисляване на минималната работна заплата (МРЗ) в България. Вместо фиксирането ѝ на 50% от средната заплата, както е в момента, проектът включва комплекс от критерии, които ще се вземат предвид всяка година до 1 октомври:

  • Покупателна способност на МРЗ, като се следи индексът на потребителските цени.
  • Общо ниво на заплатите и тяхното разпределение.
  • Темп на растеж на заплатите.
  • Производителността на труда в дългосрочен план.

На всеки две или четири години ще се прави оценка за адекватността на минималната заплата, която ще се счита за „адекватна“, ако за същия период покрива поне 150-170% от линията на бедност, според предлагания проект.

Синдикатите реагират на предложението
От КТ „Подкрепа“ изразиха несъгласие с новите предложения. Според тях проектът не е в съответствие с директивите на ЕС и Международната организация на труда (МОТ), което ще попречи на увеличаването на обхвата на колективното трудово договаряне.

„Предложението ще задържи покупателната способност на минималната работна заплата под жизнения минимум“, коментира синдикатът. В анализите им се отбелязва, че от 2021 г. насам МРЗ е само 57-62% от жизнения минимум, а темпът на увеличението ѝ е недостатъчен за справяне с бедността и социалното изключване в краткосрочен план.

Основни притеснения относно покупателната способност
Според „Подкрепа“ предложеното обвързване на МРЗ единствено с инфлацията няма да позволи заплатата да догони жизнената издръжка, която гарантира достоен стандарт на живот. От синдиката предупреждават, че проектът няма да реши проблема с липсата на квалифицирана работна ръка в сектори като здравеопазване и образование, което ще утежни демографската криза и недостига на кадри.

„С предложението на МТСП 1/4 от работещите ще продължат да живеят в мизерия, тъй като ръстът на минималната заплата ще зависи само от инфлацията“, заявиха от синдиката, подчертавайки, че дори пенсиите се актуализират според осигурителния доход и инфлацията.

Легална дефиниция на „издръжка на живота“
За пръв път в законопроекта се включва определение за „издръжката на живота“ – нивото на заплащане, необходимо за достоен стандарт на живот, като се вземат предвид реалностите в страната. Синдикатите подкрепят въвеждането на тази дефиниция и настояват за методология за изчисляване на издръжката, която да помогне за осигуряването на адекватност на МРЗ.

„Без законова дефиниция за издръжка на живота не може да се постигне адекватно минимално заплащане“, добавят от синдиката.

Предстоят допълнителни консултации по законопроекта с участието на представителите на работниците и работодателите, като окончателното решение ще бъде взето до ноември 2024 г.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US