От 1 юни 2025 г. влезе в сила новият Регистър на заетостта, който заменя хартиените трудови книжки с единни електронни трудови записи. Това е ключова стъпка в модернизирането на трудовото досие на всеки работещ в България. Всички сключени трудови договори, както и последващите им промени, вече се регистрират изцяло онлайн.
Справките са достъпни чрез портала на НАП, в рубрика „Е-услуги“ → „Справки“ → „Предоставяне на справка за актуално състояние от единен електронен трудов запис“. Достъпът става чрез КЕП, ПИК на НАП, или е-автентикация през egov.bg. За да се видят всички записи, потребителят трябва да избере опцията „всички“ в категорията „електронни трудови записи“.
Всеки запис съдържа детайлна информация – от ЕИК и наименованието на работодателя до датата на сключване на договора, длъжността, икономическата дейност и основното възнаграждение, посочено вече и в евро. Включени са и данни за промени в правоотношението, допълнителни споразумения и основания за сключване на договора.
В бъдеще регистърът ще съдържа още по-подробна информация – работно време, годишен отпуск, изплатени обезщетения и друга ключова информация. Добавена е и нова графа за запорни съобщения.
Важно е да се отбележи, че системата обхваща само договори, действащи след 2 януари 2003 г. Това е свързано с влизането в сила на законовото изискване за регистрация на трудовите договори. Според измененията оттогава, всички активни към тази дата договори е трябвало да бъдат допълнително вписани от работодателите. Ето защо при проверка в новия регистър мнозина ще открият като първи запис именно договора си, действащ към началото на 2003 г.
За периода преди това хартиената трудова книжка остава валиден удостоверителен документ. От Националния осигурителен институт напомнят, че е важно да се съхраняват книжките до пенсиониране, тъй като те ще продължат да служат като доказателство за осигурителен стаж.
Препъникамък при нова работа
Новата система обаче носи и неочаквани затруднения. При постъпване на работа работодателят трябва да удостовери стажа на новия служител, за да определи допълнителното възнаграждение за професионален опит, познато още като „клас“. До момента това ставаше лесно – с представяне на трудовата книжка.
След промените обаче хартиените трудови книжки трябва да бъдат приключени до 1 юни 2026 г., като в тях се впише стажът към 1 юни 2025 г. След тази дата информацията ще се поддържа само в електронния регистър. Това означава, че при ново назначение работодателят няма как сам да провери стажа – служителят трябва да направи разпечатка от профила си.
Ако лицето има трудов стаж отпреди 2003 г., ще е необходимо да предостави и хартиената си трудова книжка, за да удостовери и този период. В крайна сметка, поне засега, постъпването на нова работа продължава да изисква хартиени документи, въпреки електронизацията, която целеше да ги елиминира.

Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US