Производството на розов цвят и обработваемите площи у нас бележат ръст, съобщават българските производители на розово масло. През изминалата година България е изнесла близо тон розово масло към трети страни на цена между 9500 и 16 050 долара за килограм, заявиха пред Money.bg от Консултативния съвет по маслодайна роза.

През последната година площите с розови насаждения са се увеличили с 5%, достигайки 5 623,33 хектара. Производството на розов цвят е нараснало с 9% до 10 335 тона, като са преработени 9 493 тона – с почти 1 000 тона повече спрямо предходната година.

Увеличен износ към трети страни
България е изнесла 936,5 кг розово масло в над 30 държави, сред които Великобритания, Индия, САЩ, Китай, Австралия и Япония.

„Експортните цени варират от 9 500 до 16 050 долара за килограм в зависимост от това дали маслото е конвенционално или биологично производство. Изкупната цена на розовия цвят през 2024 г. варираше между 3,7 лв./кг и 4,20 лв./кг, като цената на брането беше в диапазона 1,5-1,8 лв. за килограм набран розов цвят“, информират от Министерството на земеделието и храните.

Според данни на Консултативния съвет по маслодайна роза към момента насажденията се отглеждат в 17 административни области, а производството е концентрирано основно в Пловдив, Стара Загора и Пазарджик. В страната работят 73 розопреработвателни предприятия и 53 дестилерии с годишен капацитет за преработка на над 15 000 тона розов цвят.

Повишен контрол над дестилериите и изкупвачите
През последния сезон, с началото на кампанията по брането на розов цвят, беше засилен контролът над дестилериите и изкупвачите, което доведе до по-добри резултати, коментират от бранша. Тази година отново се очакват проверки на пунктовете за изкупуване на розов цвят и дестилериите, както и контрол върху наличието на договори за изкупуване, съгласно Закона за маслодайна роза.

Проверките ще се извършват съвместно с НАП, Агенцията по труда и областните дирекции „Земеделие“ в регионите, където се отглежда маслодайна роза.

Проблеми в сектора въпреки увеличения износ
Въпреки ръста на износа, в сектора не липсват предизвикателства. Основният проблем остава недостигът на работна ръка за прибиране на реколтата. Според професионалните организации, еднодневните трудови договори също оказват негативно влияние върху този важен за страната ни бизнес.

Липсата на рентабилност води до това, че все повече български розопроизводители изоставят своите насаждения, което причинява загуби за десетки милиони евро.

„През 2024 г. най-масово се изоставяха розови градини до 30 дка, защото на розопроизводителя не му остава и 20% печалба от крайната цена“, коментира председателят на Професионалната асоциация на розопроизводителите в България Петър Симеонов.

Изкупната цена на конвенционалния розов цвят варира между 3,7 лв./кг и 4,20 лв./кг, но производствените разходи продължават да растат. Един средностатистически работник при розобера може да набере около 40 кг цвят на ден, което му осигурява около 80 лв. дневен доход.

Тези разходи, заедно с увеличаващата се себестойност на розовото масло, правят българските производители неконкурентоспособни на световния пазар. В същото време страни като Азербайджан, Турция и Мароко успяват да предлагат по-евтини продукти, поставяйки българските розопроизводители в неблагоприятна позиция.

Признание за българското розово масло
През април 2023 г. българското розово масло, произвеждано в района на Казанлък, беше вписано по Женевския акт в Международния регистър на Световната организация по интелектуална собственост. Българското розово масло присъства в десетки милиони парфюми на водещи марки в световната козметична индустрия. Това е първият български селскостопански продукт, включен в този регистър, като според очакванията това ще осигури по-добра видимост и защита на продукта.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US