Морето край остров Свети Иван ври от паламуд. Екземплярите са около 800-900 грама. Пасажите се гонят по трасето от град Черноморец до острова.

Това съобщиха рибарите от селището Ченгене скеле край Бургас. От месец те влизат в морето всяка вечер и ловят най- чаканата риба – паламудът. По думите им, има достатъчно. Слуката е добра. Припомнят, че миналата година чакаха „царя на морето“ да се появи чак до декември, но от него нямаше и следа, пише Труд.

„Тази година обаче е при нас, и то въпреки че водата е още доста топла. За да се появи, нужни са две условия – морето да е 17 градуса и храна. Първото не е изпълнено. В замяна на това обаче, е пълно с храна – има хамсия, любимият деликатес на паламуда. Вероятно затова рибата пълни мрежите.

След голямото чудене ще има ли паламудена есен или не, появата на паламуд е факт. Това сбъдва прогнозата, че след една „празна“ година, каквато беше миналата, следват една или две „пълни“ години.

Рибарите са солидарни. По телефоните си говорят и се информират един друг къде има много паламуд. В момента най- благодатното място е край остров Свети Иван.

Морските вълци влизат с лодките си нощем.

„Снощи например имаше вятър, но той не ни попречи да дебнем и да хвърляме мрежи, щом видим фосфорициращите пасажи“, разказа рибар от Ченгене скеле.

На рибната борса „Краснодар“ в Бургас паламудът се продава на 10 лева килото. Екземплярите са пресни и едри. Има попчета по 6 лева за килограм, сафрид може да се намери по 7 лева. Тъй като все още е рядкост, пресният чернокоп е ударил 15 лева и е с 5 лева по-скъп дори от паламуда. Пресни раци-паури обаче държат първенството и са заковали цена от 35 лева за килограм.

По-скъп от паламуда е и чирозът – 30 лева, 12 лева са белени миди-ядка, а веяният паламуд е ударил 18 лева килото.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US