Учебната година в България може да бъде удължена с една седмица, заяви министърът на образованието и науката Галин Цоков в интервю за БНТ. Той подчерта, че е необходимо да се инициира широка дискусия по темата, за да се вземе най-доброто решение.

„Независимо дали става въпрос за започване на учебната година със седмица по-рано или за приключването ѝ седмица по-късно, трябва да се проведе диалог“, коментира министърът.

Повече средства за образование и наука
Проф. Цоков увери, че проектобюджетът за следващата година предвижда значително увеличение на средствата за образование и наука, достигащи 4,8% от БВП. Част от тези средства ще бъдат насочени към увеличаване на заплатите на учителите, които ще достигнат 125% от средната работна заплата за предходната година.

За висшето образование са заложени допълнителни 400 милиона лева спрямо миналогодишния бюджет. Тези средства ще позволят заплатите на преподавателите в университетите да достигнат 180% от средната работна заплата за страната. Освен това, за научна дейност ще бъдат отпуснати около 8 милиона лева допълнително, а Българската академия на науките (БАН) също ще получи увеличена финансова подкрепа.

Повишаване на ефективността на висшето образование
Министърът отбеляза, че 15% повече от завършилите бакалавърска степен вече работят в сферата, за която са учили. При магистрите този процент е още по-впечатляващ – над 70%.

„Основен приоритет в образованието е то да стане по-съвременно и ориентирано към конкретните умения и таланти на децата“, подчерта проф. Цоков.

Предложението за удължаване на учебната година и значителните инвестиции в образователната и научната система показват намерението на министерството да модернизира и повиши качеството на образованието в страната.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US