Антикорупционната комисия публикува две писма от подслушвания шеф на Военновъздушните сили (ВВС) ген. Цанко Стойков по казуса с проверката срещу президента Румен Радев за конфликт на интереси при назначаването на Десислава Генчева (впоследствие Радева) на щат във ВВС и предоставянето й на жилище.
Писмата са част от официалната кореспонденция по случая и са в отговор на поискана информация от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Първото е от 8 май 2019 г. и с него Цанко Стойков уведомява антикорупционната комисия, че съгласно президентски указ от 10 август 2016 г. Радев е освободен от длъжността командир на ВВС, а трудовият договор на съпругата му е прекратен месец и половина по-късно – на 23 септември 2016 г.
Стойков припомня с писмото до тогавашния председател на комисията, че съгласно закона, по който работи КПКОНПИ, конфликт на интереси се установява по отношение лица, заемащи висши длъжности „към момента“. Нито президентът Румен Радев, нито съпругата му Десислава работят във ВВС, посочва Стойков и пише, че в този случай не е задължен да дава информация.
„Исканата информация е свързана с дейността на о.р. ген.-майор Румен Радев като командир на ВВС за минал период от време, което не кореспондира с целта на ЗКПКОНПИ по отношение на установяване на конфликт на интереси. Във връзка с гореизложеното не е налице правно основание за предоставяне на тази информация по ЗКПОНПИ“, аргументира се командирът на ВВС.
От кореспонденцията личи, че антикорупционната комисия е изпратила и второ „напомнително“ писмо за предоставяне на информация. В отговор на 27 май ген. Стойков обяснява по-подробно, че не е известно дали срещу Радев има производство за конфликт на интереси, което е важно основание да се изисква информация.
Освен това отново припомня, че информацията е за минал период от време. Стойков напомня и че Радев е освободен от длъжност през август 2016 г. от ВВС и че е изтекъл 3-годишен давностен период за въпросната проверка. Ген. Стойков посочва и че няма правно основание, след като този давностен срок е изтекъл, да се искат документи и информация.
Нещо повече – според шефа на ВВС исканата от КПКОНПИ информация „по никакъв начин няма да доведе до промяна в публичния статус на о.р. ген.-майор Румен Радев и г-жа Десислава Генчева, както и не би могла да послужи съгласно целта на закона“.
В писмото шефът на ВВС посочва, че такава информация за Радев може да се търси или от постоянна комисия в Народното събрание, или от президентството, защото по закон държавният глава назначава командира на ВВС.
Проверката на комисията завършва с решение от август 2019 г., в което се казва, че няма конфликт на интереси.
На 28 януари прокуратурата изпрати три аудиозаписа и дословно свалени от тях текстове от подслушвани чрез специални разузнавателни средства (СРС), в един от които участва държавният глава. В постановлението за спиране на производството се обсъжда и че „може да се приеме с висока степен за достоверно предположението, че пълното извършване на тази проверка на КПКОНПИ се осуетява поради укриване на документи“.
Записите бяха разпространени с информация за досъдебно производство, което според главния прокурор Иван Гешев е мотив за питането му към Конституционния съд какво е държавна измяна и може ли да разследва държавния глава.
Записът на разговора между мъж, за когото се смята, че е президентът Румен Радев, и командващия ВСС генерал Цанко Стойков, разпространен от прокуратурата, е направен по повод разследване за нарушения при доставка на оборудване за армията, каза преди дни пред БНР главният прокурор Иван Гешев.

Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US