Пролетните измръзвания тази година нанесоха сериозни щети върху овощните култури в България. Според официални данни на Министерството на земеделието и храните, до момента са подадени 5052 заявления за щети върху 320 950 декара, което представлява 54% от всички овощни насаждения в страната.
Най-силно пострадаха кайсиите – близо две трети от площите са напълно унищожени. След тях се нареждат черешите, прасковите и бадемите, при които също над половината от дръвчетата не са оцелели след ниските температури през февруари и април.
Поради недостига на продукция, цените на черешите достигнаха рекордни нива. На столичния пазар „Красно село“ килограм череши от село Брестовица се предлага за 10–12 лева. Миналата година по същото време същата продукция се е търгувала за 3–4 лева за килограм. Въпреки че много хора се надяват цените да паднат преди черешовата задушница на 7 юни, търговците прогнозират по-скоро ново поскъпване.
„При 100% пропаднали площи, както е при измръзването, ще компенсираме 80% от направените разходи по технологични карти“, обяви министърът на земеделието Георги Тахов.
Най-сериозно засегнатата област е Силистра, където са подадени заявления за 33 338 декара измръзнали насаждения, основно кайсии. Сред другите силно засегнати региони са Бургас, Сливен, Кюстендил, Стара Загора, Русе и Добрич. Общо овощните култури в България обхващат 595 840 декара, което означава, че повече от половината са били засегнати от лошото време. Експертните комисии вече са проверили близо 80% от подадените заявления.
Някои земеделци все пак успяха да спасят продукцията си благодарение на инвестиции в технологии. Производител от Пловдивско разказа, че е вложил 480 000 лева във вентилатори срещу измръзване за черешовите си градини от 36 декара. По време на студовете през април сметката му за ток е достигала 7500 лева на ден, но благодарение на оборудването е успял да запази реколтата.
„Първите череши в София ги продавах по 30 лева за килограм, но сега цената вече им е паднала на 16–20 лева“, допълни той.
Държавата ще осигури финансова помощ за стопаните с напълно унищожени насаждения, като размерът ѝ ще достигне до 80% от действителните разходи за отглеждане. Тази помощ ще бъде намалена наполовина, ако фермерите нямат застраховки, покриващи поне 50% от производството. До момента са изготвени 478 протокола за площи със 100% щети от измръзване или слана, обхващащи общо 34 270 декара.
Подобна е ситуацията и в съседните държави. В Гърция, Сърбия и Северна Македония черешовите насаждения също са силно засегнати от лошото време. В Атина цените на черешите по пазарите стигат 7 евро за килограм, а в супермаркетите – до 15–16 евро. В Сърбия черешите се продават на цени от 16 до 25 лева за килограм, а в Северна Македония – над 40 лева.
Турция също беше ударена от неблагоприятни метеорологични условия. През април турският министър на земеделието Ибрахим Юмакли заяви, че страната е преживяла едно от най-големите измръзвания в историята на местното земеделие.

Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US