Не бъдете безразлични! Споделете новината:

Както във всяка друга водна среда, включително Черно море има своите същества, а някои могат да бъдат опасни. Може да сте срещнали някои от тях, така че е добре да знаете, колко опасни са лилавите медузи в Черно море, но и какво да правите, ако ви ужили такава.

Черноморски лилави медузи, сладки, но опасни
Почти навсякъде, където има морска среда, включително в Гърция, живеят тези медузи. Не много отдавна например гръцките власти предупредиха туристите за феномена Пелагия.

Това се случва от време на време, но през последните години и особено тази година е особено интензивно в гръцките морета.

В същия смисъл българските туристи трябва да са особено внимателни, когато видят лилавите медузи, които живеят главно в Черно море.

Лилавите медузи са класифицирани като токсични
Лилави медузи или Pelagia noctiluca, както се нарича научно, това е чудо на природата. Въпреки че обикновено не се считат за опасни, изглежда, че са класифицирани като токсични медузи.

Името Пелагия идва от гръцката дума „Пелагос”, което съчетава латински нокс (нощ) и лукс (светлина). Името й означава способността й да блести в тъмното.

Като цяло тези същества са с диаметър 6-10 см, докато пипалата им могат да достигнат дължина до 10 метра. Имат розово-лилав цвят и вертикални ивици, оттук идва и името им лилави медузи.

Те са с 8 прости пипала и 4 много по-широки, докато формата е като камбанка. Лилавата медуза живее в топли води и се среща в различни тропически места, но също така и в Средиземно море или Черно море.

Колко опасни са лилавите медузи в Черно море
Ужилването от лилави медузи може да бъде доста болезнено, защото съдържа токсин, който се прехвърля във всеки организъм, който влиза в контакт с него.

Обикновено не е опасно, но чувствителен организъм може да реагира различно. Тъй като пипалата им са почти невидими във водата. Ето, защо трябва да сме особено внимателни, когато плуваме.

Какво да правите, ако ви ужили медуза
Много експерти твърдят, че можем да бъдем ужилени дори от няколко метра. Освен това пипалата са опасни, дори ако са разделени от останалата част на тялото.

Симптоми от ужилване от лилавите медузи
Има и някои тревожни симптоми, които се проявяват при докосване до медуза. Тогава трябва да се придвижите бързо и да отидете до най-близкия здравен център или болница. Това са:

  • Подуване на очите или устните;
  • затруднено дишане;
  • Замайване;
  • Хипотония;
  • Обрив по дадена част от тялото;
  • Объркване;

Ако ухапването е по лицето или гениталиите
Поради възможните странични ефекти от ужилване на медуза на плувците се препоръчва да ходят на плаж с малък комплект, съдържащ артикули за първа помощ като антиалергичен гел или кортизонов крем.

Какво да правите, ако лилава медуза ви ужили
Като цяло, ако сте ужилени от лилава медуза, трябва незабавно да излезете от морето, така че не е най-добре добре да плувате твърде на дълбоко.

Според много лекари и педиатри, след като излезем от водата, ето го как се погрижите и да лекувате ужилвания от медузи:

  • Почиства се зоната с помощта на пластмасова карта, визитка или пинсети, премахвайки останалите пипала. Тази стъпка трябва да се предприеме, преди изливане на морската вода, така че пипалата да не се прехвърлят другаде.
  • Проверява се и останалата част от тялото, извън зоната, която боли. Може също да използвате някаква хартиена кърпа, но никога да не пипате с голи ръце, за да не прехвърлим дразненето.
  • Изплаквате засегнатия участък с морска вода.
  • Правите смес от сода за хляб и морска вода в съотношение 1:1 и я поставяте на това място за няколко минути. Това ще облекчи болката.
  • Прилагате специален крем или вземаме хапче, което се продава в аптеката, за такъв вид ужилвания.

Какво още да направите, ако ви ужили
В допълнение към лилавите медузи има и други, които не представляват опасност за туристите. И, все пак трябва да сте внимателни, като се има предвид колко опасни са лилавите медузи в Черно море.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US