Колко евро ще струва един хляб

Пет дни преди очакваното становище на Европейската комисия относно готовността на България да приеме еврото от 1 януари 2026 г., Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обединиха усилия срещу потенциална спекула с цените. Въпреки това и двете институции изразиха притеснения от липсата на достатъчно ресурс за ефективен контрол в преходния период.

Производителите и търговците на хляб обаче не очакват промени в цените с въвеждането на новата валута. „В момента селският хляб е на 2 лева и ако влезем в еврозоната, ще е в зависимост от курса, но около евро“, коментира търговецът Радослав Райков. Той е категоричен, че основен фактор остава стойността на суровините, а потребителите сами ще могат лесно да изчислят дали има опити за спекула, като използват фиксирания курс лев–евро.

От своя страна, председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова увери, че цената на пшеницата няма да бъде засегната от преминаването към еврото. „Търговията със зърнено-житни и маслодайни култури се извършва на база на борси, които се определят в световен мащаб. В момента цената в България е вързана към евровата цена във Франция или към международната търговия, която се води в щатски долари. Така че не мисля, че това ще коригира цената на пшеницата, независимо дали България е вързана към еврото“, обясни Жекова. Тя добави, че добивите в световен мащаб са добри и единствено природен катаклизъм би могъл да доведе до значително поскъпване.

КЗК и КЗП вече работят активно върху план за наблюдение и контрол на цените в контекста на евентуалното преминаване към еврото. На съвместна работна среща между председателите Росен Карадимов и Мария Филипова бяха обсъдени конкретни мерки за противодействие на спекулативни поскъпвания. Сред тях е създаването на механизъм за мониторинг чрез ценови индикатори, който ще продължи да функционира и след приемането на еврото.

Предвижда се и изграждане на система за бърз обмен на пазарни данни, включително с помощта на териториалните структури на КЗП. Това ще позволи навременна реакция при съмнения за необосновано увеличение на цените. Специално внимание ще бъде отделено на чувствителни сектори като храни, горива, фармацевтика, финанси, електронна търговия и телекомуникации.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US