Иронично се казва, че всички са добри във футбола и политиката. Дори ако тази поговорка отчасти отразява хаотичната реалност и пълна за куп други дейности. Да вземем за пример приготвянето на вино. Това е област, в която девет от десет души са убедени, че се отличават. Нека обаче научим, каква е тайната:
Защо виното може да бъде кисело
Сред най-често срещаните дефекти на повечето вина е неконтролираната ферментация, цветовете на виното, ниска киселинност, недостатъчна концентрация на алкохол, образуване на мехурчета, прекомерна ферментация и неприятен вкус, причинени от използването на неподходящи съдове.
Използвайте само добре изпечено грозде
За вино качеството трябва да има алкохолно съдържание най-малко 10,5 градуса след ферментацията, тъй като това му дава резистентност към болести. Например, 12-градусово алкохолно вино никога няма да развие цвят, защото отговорната бактерия не може да оцелее при такава концентрация на алкохол.
Смачкайте гроздето след максимум 8 часа
Добрите експерти казват: доброто грозде никога не трябва да се оставя повече от осем часа, преди да бъде намачкано. Ако е много горещо и гроздето се съхранява в пластмасови торбички, периодът на изчакване трябва да бъде намален до максимум четири часа.
Идеално е да се смачка незабавно, за не повече от два часа. По този начин гроздето ще запази всичките си качества и ще даде на виното най-добрите аромати. Много любители правят грешките именно тук. Те правят вино, а ефектите са очевидни: виното е със съмнителен вкус и склонно към това да се превърне в оцет.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US