Планинският туризъм предлага грандиозни пейзажи, но природата може да бъде непредсказуема, особено в случай на бури. Намирайки се на планина е важно да знаете как да се предпазите от опасности като мълния и не само. Тук са някои полезни съвети за избягване на мълния, когато сте изненадани от бурите на висока надморска височина.
Как да се предотврати опасна ситуация
Първата стъпка за избягване на рисковете, свързани с планинските бури е да се информирате за времето.
Затова се консултирайте с прогнозата за времето, преди да започнете маршрута. Прилагайте правилото ”по-добре предотвратявайте, отколкото лекувайте” и не се впускайте в планината, ако знаете, че предстоят бури.
Има много приложения, които ви предлагат подробни в реално време прогнози, които може да инсталирате директно на телефона си.
Разпознаването на ранните признаци на бурята може да спаси живота
Кумулонимбус облаците, високи и добре дефинирани, често са предсказатели за силна буря. Ако забележите, че такива облаци се приближават, най-добре е да се оттеглите към по-безопасен район в основата на планината.
Какво да правите, ако сте попаднали в буря
Ако бурята ви хване, докато все още сте по маршрута е от съществено значение да вземете предпазни мерки, за да намалите риска от удар на мълния. За целта:
Първо, избягвайте да стоите отгоре, да сте в плоски или открити зони. Пазете се и от високи стълбове, уединени дървета или езера.
Ако не сте успели да се подслоните и мълнията вече е около вас, клекнете около малък хълм, далеч от високите точки наоколо. Не се облягайте на стени или скали, тъй като тези повърхности могат да провеждат електричество.
Ако усетите, че косата ви се електрифицира, това е ясен знак, че сте в изключително опасна зона. В този случай, разпръснете се ако сте група, с други хора и приемете позицията на клек, със залепени пети и ръце близо до тялото.
Какво да правя след бурята
Останете в това положение 30 минути, след чуване на последния гръм. По този начин ще избегнете риска от мълния от разстояние. Важно е, също да се отбележи, че трекинг аксесоарите или мобилният телефон не привличат мълнии, противно на популярните митове.
Ако обаче не се чувствате в безопасност с тях до себе си, може да ги поставите на разстояние най-малко 30 метра. Най-важното е, че ако някой от групата е ударен от мълния, не трябва да се колебаете, а да окажете първа помощ. Все пак жертвата не запазва разредения електрически заряд.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US