Някои сгради удивляват с величието си и Великата китайска стена е една от тях. Това е ясна демонстрация на силата на Китайската империя, въпреки че всъщност стената никога не се е справяла с тези функции в името на това, който я е построил. И въпреки това, жалко е, че в наши дни този грандиозен паметник се руши. Стига се дори дотам, че от него се вадят камъни за градеж.

Факти за Великата китайска стена
Противно на популярния мит, поради малката си дебелина той не се вижда от космоса с просто око. Някои астронавти твърдят, че са успели да видят стената от ниска околоземна орбита, но тези твърдения са необосновани.

Основната китайска стена е дълга почти 9 хиляди километра, а ако вземете предвид всичките й разклонения, получавате цели 21,2 хиляди километра.

Височината й варира от 6 до 10 метра, но в някои райони поради ерозия Великата стена е разрушена и височината там е около 2 метра.

Част от Китайската стена се намира извън самия Китай, на територията на съвременна Монголия.

През различните векове е носела много различни имена. Модерната – Великата китайска стена – влиза в употреба едва в края на 19 век.

Любопитни факти за Великата китайска стена
Много милиони хора са участвали в изграждането й. Според оцелелите хроники в строителството са участвали едновременно до 750 хиляди работници.

Много строители, които не издържали на условията на работа и загинали са били зазидани направо в стената.

Великата китайска стена е изградена предимно от камък, но някои участъци са направени от изпечени на слънце тухли.

През цялата история на строителството около 20% от общото население на Китай успяло да работи по стената.

Броят на кулите на Великата стена не е известен точно, но те са около 25 хиляди.

Още интересни факти за Китайската стена
Строителството на китайската стена започва през 3-ти век пр.н.е., а последните й части са издигнати през 17-ти век, две хиляди години по-късно.

Оказало се безполезно като отбранителна линия – така че манджурската армия просто заобиколила стената, за да нахлуе в Китай. А пазачите често пропускат всички през портата, от страх за живота им или срещу заплащане.

Фактът, че много мъртви са зазидани в Китайската стена, я прави най-дългото гробище в света.

До началото на 19 век по-голямата част от стената се е срутила. През 80-те години стартира проект за възстановяването й.

В най-широката си част дебелината на Китайската стена достига 9,1 метра.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US