Над 60% от хората на възраст между 60 и 64 г. у нас работят. Според експерти трудовият пазар на Европейския съюз може да бъде спасен от демографската криза именно от хората до 70 години.
Според експерти все повече работодатели ще трябва да възприемат демографските реалности и намаляването на младите хора, които влизат на пазара на труда. Прогнозите са ,че ще има професии, в които след пенсиониране на работещ, няма да има кой да заеме мястото му.
„За някои отрасли ще се окаже така, че трудът на възрастните не е опция за запазването на структурата на бизнеса или експанзия поради слабата привлекателност на тези работни места за по-младите хора. Такива примери намираме много ясно в публичните системи, здравеопазването, където по-голямата част от младите обучени медицински сестри напускат българския пазар на труда. Някои професии като шлосерите все по-трудно се намират и са по-застарели, тъй като интересът към професионалното образование е доста слаб“, каза Адриан Николов, ИПИ.
Преди години обаче такъв тип професии са били желани от младите. Така Иван Великов сбъдва детската си мечта и вече 40 години работи като стругар.
„Това ми беше детската мечта. Оттам тръгва всичко и най-вероятно като малък съм гледал все към железата. В техникума имаше по две паралелки по 30 човека, като там кандидатстваха само ученици с отлично образование и беше престижно да учиш в този техникум. Не са толкова много младите хора, които искат да се занимават с това. Тук в този цех като започнах аз, бяхме 22 човека, а сега сме 10“, обясни пред БНТ Иван Великов.
Наблюденията на Агенцията по заетостта са, че именно хората между 60-69 години в момента помагат на бизнеса при липсата на кадри. В тази възрастова група има и пенсионери, които продължават да работят.
„Хората над 55 години са една конкретна целева група на Агенция по заетостта, която освен общите, може да ползва и много конкретни услуги, насочени към тях. Тези, които са в по-напреднала възраст и все още не са придобили право на пенсия, ако им се случи да останат без работа, могат да се регистрират в бюрата по труда. Там на първо място ползват услугата за насочване към конкретни работни места, а освен това, когато те са със статут на безработни, могат да ползват изключително голяма гама от обучения“, посочи Габриела Димчева, зам.- директор на Агенцията по заетостта.
11 000 души в предпенсионна възраст са ползвали услугите на Агенцията по заетостта от началото на годината до август.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US