Хирурзи в Калифорния извършиха първата в света успешна трансплантация на пикочен мехур – процедура, която може да промени лечението на пациенти с тежки урологични заболявания. Пациентът е 41-годишният Оскар Ларайнзар – баща на четири деца, който преди това е загубил пикочния си мехур и двата бъбрека в резултат на рак и напреднало бъбречно заболяване.
След сложната операция Ларайнзар вече не се нуждае от диализа. Въпреки че интервенцията крие сериозни краткосрочни и дългосрочни рискове, лекарите определят резултатите като обещаващи.
Операцията е осъществена от двама водещи хирурзи – д-р Индербир Гил, директор на Института по урология към Университета на Южна Калифорния, и д-р Нима Насири от UCLA Health. Те използват техника, разработвана в продължение на години, с която успешно трансплантират както бъбрек, така и пикочен мехур, дарени от човек.
„Тази операция е исторически момент в медицината и е в състояние да повлияе на начина, по който се справяме с внимателно подбрани пациенти със силно симптоматични „терминални“ пикочни мехури, които вече не функционират“, подчерта д-р Гил. Той допълни, че сега пикочният мехур може да бъде добавен към списъка с органи, чиято трансплантация може да спасява и подобрява живота на пациенти.
По думите на д-р Насири, процедурата е резултат от над четири години подготовка и изследвания: „За подходящо подбраните пациенти е вълнуващо, че можем да предложим нова потенциална възможност.“
Обикновено при пациенти, на които е отстранен пикочният мехур, се използва част от червата за извеждане на урината, но това води до редица усложнения – инфекции, храносмилателни проблеми и понижено качество на живот. Именно тези трудности карат уролози по света да търсят по-добри решения.
Операцията е извършена в началото на май и засега резултатите са окуражаващи. Лекарите съобщават, че Ларайнзар се възстановява добре, макар че остават много въпросителни – включително как ще функционира новият пикочен мехур в дългосрочен план и какъв ще бъде ефектът от лекарствата за потискане на имунната система.
В момента екипът планира следващи трансплантации като част от клинично изпитване в UCLA Health. Целта е по-добро разбиране на потенциалните усложнения и създаване на устойчиви решения за пациенти с тежки заболявания на пикочния мехур.

Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US