Министерството на околната среда и водите (МОСВ) въведе ограничение върху използването на водни обеми от язовирите в страната, за да се справи с последствията от сериозната суша, която доведе до критично ниски водни нива. Към края на октомври наличният полезен обем в значимите язовири е спаднал до едва 49,8%, като това предизвиква опасения за снабдяването с питейна вода в редица области на България и за успешното провеждане на туристическия сезон по Южното Черноморие през 2025 г.

Ограничения в питейното водоснабдяване
Нивата на водата в ключови язовири като „Тича“, „Камчия“, „Ясна поляна“, които захранват големи градове и курорти, като Шумен, Бургас и Варна, са силно намалени. В случай на продължаваща суша, МОСВ предупреждава, че следващата година може да се наложат сериозни ограничения в питейното водоснабдяване на населените места на юг от Бургас и в други райони. Поради изчерпването на водните запаси и заради недостатъчно количество валежи, на ВиК операторите е препоръчано да оптимизират водните си заявки и да проучат алтернативни водоизточници.

Предизвикателства в напояването и ефекти върху селското стопанство
Язовирите „Копринка“, „Жребчево“, „Тополница“ и „Пясъчник“, които са от съществено значение за напояването на земеделски площи, също са със сериозно намалени водни обеми. Сушата не само застрашава селскостопанските култури през следващия сезон, но също така предизвиква необходимостта от рехабилитация и модернизация на остарялата напоителна инфраструктура в страната, за да се намалят загубите на вода.

Влияние върху екосистемите и аквакултурите
Ситуацията оказва натиск и върху екосистемите в някои от водоемите. В язовирите „Жребчево“, „Копринка“ и „Пясъчник“ се отглеждат аквакултури, но поради ниското водно ниво и липсата на приток се застрашава биоразнообразието и съществуването на тези аквакултури. МОСВ подчертава, че Министерството на земеделието и храните трябва да предприеме мерки за приоритизиране на водните ресурси, за да защити както напояването, така и аквакултурите.

Дългосрочни проблеми във ВиК инфраструктурата
Текущата ситуация отново подчертава недостатъците на ВиК мрежата в България, която не е модернизирана, въпреки че страната е член на ЕС вече 17 години. Загубите на вода остават високи, което води до чести проблеми във водоснабдяването дори в областни градове като Плевен, където се прилага воден режим. Въпреки предупрежденията през пролетта, все още няма съществени усилия за преодоляване на тези проблеми и адаптация към климатичните промени.

Предстоят сериозни предизвикателства пред водоснабдителните системи и управлението на водните ресурси в България. Необходими са спешни и дългосрочни действия за модернизация на ВиК и напоителната инфраструктура, оптимизиране на водните ресурси и по-добро управление на водните запаси.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US