Светлината на деня става все по-кратка и по-кратка през месец октомври, , в е върнат времето назад и ще преминат през зимното време 2024 година. Много европейски държави вече се отказаха от промяната на времето, но България не е решена, така че ще се върнем към зимата 2024.

През октомври ще приемем зимно време 2024 г., след като сме свикнали от няколко месеца да използваме лятно време. Приемането на зимен клас всъщност означава връщане към стандартното време, след използване на лятното часово време, което е един час по-напред от стандартното време. Зимното време 2024 ще влезе в сила тази година през октомври. Както всяка година, последният уикенд на октомври носи зимно време. И така, в нощта на 26-27 октомври, ще дадем часовниците преди час, така че 4 часа да стане 3 часа сутринта.

Какви ползи имаме да се върнем към зимното време 2024 г.
Всяка есен, около средата на сезона, към края на октомври се връщаме към зимното време или стандартното време. Октомври е периодът, в който дневната светлина става все по-кратка, а нощите стават все по-студени и по-дълги, подготвяйки се за зимния сезон. Както обикновено, преходът към зимното време се извършва в последния уикенд на октомври.

На сутринта на неделя, 27 октомври 2024 г., 4:00 часа ще стане 3:00. Ще дадем механичните или електронните часовници преди час. Телефоните и компютрите, свързани с Интернет, автоматично ще преминат към зима 2024 г., без да е необходимо да правим промяната.
Всяка година последната неделя през октомври е най-дългият ден в годината и има 25 часа. Който е свикнал да се събужда по-късно в неделя, ще върне часовника назад и ще възстанови час сън. Например, ако сте свикнали да спите в неделя до 9 часа (след лятно време), сутринта на 29 октомври в 9 часа ще бъде 8 часа и ще можете да останете в леглото по-дълго.

Зимно време 2024 – как промяната на времето ни влияе
Свикнали сме да сменяме часовете два пъти всяка година, но много от нас трудно се приспособяват към променящите се класове. Повечето засегнати твърдят, че е много по-трудно да се приспособиш към зимното време, след като използваш лятното време почти шест месеца. Сутрешните хора са най-чувствителните, защото трябва да се събудят по-рано. И експерти казват, че много от нас се нуждаят от около седмица, за да се адаптират към зимното време, защото става тъмно много по-рано. Трябва да променим времето си за сън, защото става по-тъмно и мозъкът изпраща сигнали да си лягат по-рано, което може да наруши биологичния часовник и да се появят някои хормонални нарушения, особено в случай на мелатонин, известен като „хормон на съня”. Няколко дни след прехода към зимата 2024 г. много от нас може да почувстват силна умора, намалена бдителност, повишен стрес, нарушения на съня, прекъсване на ежедневието, както и инсталиране есенна астения, Симптомите могат да се различават от човек на човек, но сред най-често срещаните са: трудността да се събудим сутрин чувство на объркване и замаяност Астения непримиримост обща нервност.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US