Българската национална телевизия може да спести около 1 400 000 лева, ако прекрати излъчването на БНТ4. Това заяви генералният директор на БНТ Емил Кошлуков по време на изслушване в Комисията по културата и медиите в Народното събрание. Според него каналът вече не изпълнява целите, заради които е създаден.
„Искам да припомня на уважаемите депутати, че той е създаден навремето с постановление на Министерски съвет като канал за българите в чужбина“, подчерта Кошлуков. Той посочи, че БНТ4 няма собствена продукция, а просто повтаря предавания, излъчени вече по другите канали на националната телевизия.
Разпространението на БНТ4 чрез сателит също се оказва ненужно, смята той. „Никой не гледа по този начин телевизия“, допълни Кошлуков и уточни, че ако комисията одобри идеята, още утре БНТ ще се обърне към Съвета за електронни медии (СЕМ) с искане за прекратяване на канала.
Темата провокира сериозен дебат сред депутатите. Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ изрази подкрепа за предложението, като подчерта, че ръководството на БНТ има право да взима такива решения. Той обаче напомни, че ако се спестят средства, трябва внимателно да се обмисли как ще бъдат използвани, особено предвид протестите и темата със заплатите в медията.
От своя страна Манол Пейков от „Продължаваме промяната – Демократична България“ изрази несъгласие с мярката. Според него идеята за закриване на цял канал е „абсурдна“, дори ако изглежда икономически обоснована. „Нашата работа като държавници е да търсим начин да стигаме до всички краища на страната“, подчерта той.
Любен Дилов от ГЕРБ-СДС също взе отношение и посочи, че съдържанието на БНТ4 би могло да бъде още по-достъпно онлайн. „Ние всъщност не ограничаваме никого от това съдържание. Просто го сваляме от сателит, който така или иначе не покрива глобално, например не стига до Америка. Но интернет има в Америка“, заяви той.
Темата за авторските права също бе засегната. Според Кошлуков проблемът не е толкова в БНТ, колкото в общата система на финансиране на авторите. Той обясни, че дори спестяване от един канал няма да реши основните предизвикателства, свързани с правата. Допълни, че плейър за онлайн достъп до съдържанието вече е разработен, но липсват средства за уреждане на правата за дигитално разпространение.
В отговор на въпрос от Хюсеин Хафъзов от ДПС, Кошлуков уточни, че договорите за авторски права с „Профон“ и „Музикаутор“ са комплексни и обхващат всички канали – БНТ1, БНТ2, БНТ3 и БНТ4. Това означава, че се дължат такси за всяко излъчване по различните канали, дори когато съдържанието е едно и също.
Дискусията продължи с въпросите около мултиплексите и тяхната роля в разпространението. Тошко Йорданов припомни предложението да се увеличи позволеното време за реклама за обществените медии, което би донесло допълнителни приходи.
Председателят на СЕМ Симона Велева подчерта, че дебатите са важни, но Съветът остава независим и ще вземе своето решение след задълбочен анализ. Тя също посочи, че промяната на регистрацията на канал като БНТ4 води до различни последици в сравнение с просто сваляне от мултиплекс.

Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US