Димитър Зоров, председател на Сдружението „Български традиционни млечни продукти“, предупреждава, че има риск от заблуда на потребителите при закупуването на млечни продукти със знак БДС.

Според него, след като българското бяло саламурено сирене и киселото мляко получиха европейска защита като защитено наименование за произход (ЗНП), БДС трябваше да отпадне, тъй като европейските регламенти имат по-голяма тежест от националните стандарти.

Проблемът обаче възниква, защото Институтът по стандартизация е патентовал абревиатурата БДС, което според Зоров отваря врати за спекулации. Той обяснява, че макар потребителите да свързват БДС с високо качество, в момента този знак няма същото значение и технологията, която го съпътстваше в миналото. Това създава възможност за подвеждане на купувачите, които могат да смятат, че купуват продукти със същите стандарти като преди.

Зоров подчертава важността на ЗНП, което изисква продуктите да се правят само от български суровини и да отговарят на строги изисквания, като това че 70% от фуражите за животните трябва да са български. Според него, след утвърждаването на защитените продукти на европейско ниво, БДС фактически губи своето значение като държавен стандарт, но ще продължи да се среща на пазара, подвеждайки потребителите.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US