Знаете ли, че Европа съществува необикновен град, който се простира на територията на две страни и е известен с две различни имена! Когато за първи път чуете за този град, може да ви се стори, че той е просто разделен на две с държавна граница. Истината обаче е много по-интересна.
В този уникален град, някои жители имат хол в една страна, а спалнята им се намира в другата стая. Граничната линия преминава директно през жилищни и обществени сгради, което създава впечатляващ и необичаен начин на живот.
Най-странният град в Европа
Белгийското селище Баарле-Хертог е истинско предизвикателство за описание. При първа среща с разказите за този град може да изглежда, че той просто се намира на границата между Белгия и Холандия. Истината, обаче е далеч по-сложна.
Разходка из Баарле е уникално преживяване, защото непрекъснато преминавате между Белгия и Холандия. Може да забележите, че къщите на белгийските и холандските улици не са номерирани последователно. Името и номерът на улицата могат да се срещнат два пъти – веднъж в Баарле-Хертог (на белгийска територия) и отново в Баарле-Насау (в холандската част). Има дори къщи, в които границата минава точно през средата!
Съществува и стара традиция
Всяка къща плаща данъци в държавата, в която е разположена входната й врата. Понякога собствениците местят входа с няколко метра, за да се възползват от по-благоприятни данъчни условия. Така някои семейства са измествали вратите си от Белгия към Холандия или обратно.
Град с множество анклави
Едно от най-интересните неща за Баарле-Хертог и Баарле-Насау е наличието на над 30 анклава. Анклавът представлява парче земя, напълно заобиколено от територията на друга държава. Ако тази територия принадлежи на друга държава, тя се нарича и ексклав на тази държава. Примери за анклави са Ватикана и Сан Марино в Италия, както и Лесото в Южна Африка.
В случая на Баарле имаме 22 белгийски анклава, един холандски анклав и седем холандски поданклава. Това необичайно разположение създава сложна социална, културна и икономическа мрежа. Макар че в града съществуват общи институции като библиотека и културен център, в същото време има дублиране на други институции. В града има две пожарни, две църкви, две полицейски управления, както и отделни електроснабдителни и телефонни мрежи.
Един град, две държави
За жителите на Баарле този начин на живот е обичаен. Според Жулиен Лиманс, жител на Баарле-Хертог, преминаването на границата е част от ежедневието: „Всеки път, когато отивам до банята, прекосявам границата. За щастие, няма митнически проверки.“ – споделя с усмивка той.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US