Древната тракийска култура продължава да бъде обвита в загадъчност, като множество въпроси около нея остават без отговор.
Гробницата край село Свещари – изключителен паметник на тракийското наследство
Едно обаче е ясно – траките са оставили след себе си множество забележителни паметници, които разкриват богатството на тяхната цивилизация. Едно от най-впечатляващите и добре запазени тракийски архитектурни съкровища е Свещарската гробница.
Местоположение и история на откритието
Свещарската гробница се намира близо до село Свещари, в рамките на община Исперих, на около 42 километра от Разград. Тя е част от историко-археологическия резерват „Сборяново“, разположен в западната част на Лудогорското плато. Резерватът включва множество древни могили, некрополи, останки от тракийски град и култовия обект Демир баба теке.
Гробницата е разкрита през 1982 година при разкопки на могилата Гинина, която е част от Източния могилен некропол на Сборяново. Това откритие се смята за едно от най-значимите през XX век. Свещарската гробница е уникална с това, че около нея е изградена защитна камера, позволяваща на посетителите да разгледат нейните външни стени – нещо, което не се среща при други гробници в България.
Архитектурни особености
Гробницата е създадена през първата половина на III век пр.н.е. и впечатлява с размерите си. Тя е с дължина 7,5 метра, широчина 6,5 метра и височина 4,45 метра. Изцяло изградена от обработени бели варовикови блокове, гробницата се състои от коридор (дромос), водещ към три помещения: преддверие, странично помещение и гробна камера. Всички помещения са покрити с полуцилиндрични сводове с различна височина, разположени асиметрично.
Входът на преддверието е украсен с розетки, волски глави и гирлянди, а из цялата гробница могат да се видят интересни орнаменти, изобразяващи животни и символи.
Гробницата на Дромихет
Смята се, че гробницата е последното убежище на тракийския владетел Дромихет. Той бил водач на племето гети, което някога населявало региона. В централната камера са открити две каменни ложета, човешки останки и погребални дарове. Ложетата са богато украсени с религиозни сцени, изобразяващи обожествяване. Намерените кости принадлежат на трима души – възрастен мъж (около 36 години), вероятно царят, млада жена (на около 25 години), вероятно неговата съпруга, и трети индивид, чиито останки са положени по-късно.
Кариатидите и хероизацията
Една от най-забележителните особености на гробницата са кариатидите. Те представляват десет женски фигури, поддържащи свода. Високи 1,2 метра, те са облечени в дълги, богато нагънати рокли, стигащи до земята. Всяка фигура е уникална, с различно лице, а косите им, оформени в къдрици, се спускат до раменете. На главите си носят кошници, като детайлите по фигурите са били оцветени. И до днес може да се види кафявата боя по косите им.
На полукръглата стена под свода е изобразена сцена на хероизация, в която владетелят е представен на кон, следван от оръженосци. Срещу него стои богиня, която му поднася златен венец. Сцената, както и фигурите, остават недовършени, което предполага, че царят е починал внезапно. Много вероятно е това да е станало в битка.
Жертвените ритуали и допълнителни находки
В страничното помещение на гробницата са намерени останки на пет коня, жертвани за задгробния път на владетеля. В насипа на могилата археолозите са открили следи от жертвени огнища и ями, използвани за сложни ритуални обреди.
Свещарската гробница не е самостоятелен обект – на територията на „Сборяново“. На това място има още 26 могили, части от крепостни стени и различни религиозни структури. Смята се, че в района се е намирал тракийският град Хелис, столица на Дромихет, обграден от укрепления и обитаван от аристокрацията.
Наследство и значимост
През 1985 година, три години след откриването ѝ, Свещарската гробница е включена в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Тя е високо оценена заради своята архитектурна стойност и майсторството на декорацията. Този паметник на тракийското изкуство оставя посетителите безмълвни със своята красота и изящество.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US