Знаете ли, кое е най-населеното село в България днес?
Повече от 6000 души живеят в най-голямото село в България, а то се нарича Айдемир. Това село съществува още от времето на Османската империя.
Според данните на Националния статистически институт, към 31 декември 2022 г. България има общо 5256 населени места, от които 257 са градове, а 4999 – села. Въпреки, че много от тях постепенно се обезлюдяват, някои успяват да запазят стабилно население, а дори и да се увеличат. В страната има 116 села с над 2000 жители.
Най-голямото село в България
Най-голямото село е Айдемир, което се намира в Североизточна България, на Айдемирската низина, близо до Силистра и е на около 3 км южно от река Дунав. Днес там живеят 6177 души. Айдемир се състои от три части: кварталите „Деленките“, Централната част и „Татарица“.
Айдемир е основано по време на османското владичество. За първи път се споменава в османски документи от 1620 г. под името Айа Тимур, което означава „Свети Тимур“, а по-късно – през 1675 г. – като Айдемир. За кратко селото носи името Княз Есенски в чест на княз Александър Батенберг.
Селото попада в територията на Румъния, след Букурещкия мирен договор от 1913 г. През 1924 г. в района са открити сребърни монети от времето на цар Иван Александър. Съгласно Крайовската спогодба от 1940 г. Айдемир отново е присъединен към България. През 1955 г. към него е приобщено и село Татарица, основано от донски казаци, старообрядци, избягали след църковните реформи на патриарх Никон и потушаването на Булавинското въстание. Днес в квартал „Татарица“ все още живеят потомци на тези заселници. През 1970 г. селото временно става част от Силистра, но през 1976 г. отново е обявено за самостоятелно населено място и общински център.
Произход на името
Името Айдемир има няколко предполагаеми произхода. Според една версия, то идва от израза „хайде мир“, който българите използвали през XV век като покана за примирие. Друга теория твърди, че името произлиза от румънския израз „вай да мине“, трансформирано в „Вайдемир“, както и от турското „вай демир“. Съществува и хипотеза, че е кръстено на рибаря Айдемиряно, чийто заслон край реката служел за сборен пункт на риболовците.
Айдемир днес
Днес около селото има множество предприятия, които произвеждат олио, строителни материали и автомобилни части, създавайки работни места за местните жители. Предстои изграждането на малка рафинерия и промишлена зона. В близост до Дунав се намира фериботен терминал Силистра, който е част от пристанището на Силистра и е в западната индустриална зона.
Земеделието също е основен поминък в района
В землището на Айдемир се развива производство на зърнени култури, отглеждане на кайсии, животновъдство и лозарство. Селото има редица търговски и производствени предприятия, както и услуги за местното население – ресторант, кафенета, строителни магазини, аптеки, лекарски и стоматологичен кабинет, автосервиз и фризьорски салон. Тук работят и основно училище, детска градина и три читалища. Футболният клуб на селото – ФК „Айдемир“ – обединява местната спортна общност.
Айдемир има две църкви, които представляват интерес за посетителите. Църквата „Покров Пресветой Богородице“ се намира в квартал „Татарица“ и първоначално е била параклис, който впоследствие е разширен до сегашния си облик. Другият храм, „Света Троица“. Той е построен през 1829 г. от руски войници и съхранява два свещника, изработени от дула на руски пушки, както и ценни ръкописи.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US