С новата година домакинствата в България ще усетят значително поскъпване на водата, одобрено от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Средното увеличение е близо 4% и надвишава първоначално предложените стойности.
В повечето областни градове поскъпването ще бъде с 0,5-0,6% повече от първоначалните разчети, без регулаторът да посочи конкретна причина за тази промяна. Някои райони обаче са изправени пред значително по-голямо увеличение.
Ключови примери за промени в цените
В Пазарджик поскъпването надмина очакванията. Първоначалният доклад на КЕВР предлагаше ръст от едва 0,3%, но окончателното решение утвърди скок от 5,1%.
Подобна ситуация се наблюдава и в Кърджали, където вместо предложено поевтиняване от 1,2%, КЕВР одобри поскъпване с 2,3%.
София също няма да бъде пощадена от промени. Първоначално цената за кубичен метър вода бе предвидено да се увеличи с 4,3% до 3,674 лв. В крайна сметка регулаторът утвърди 4,9% ръст, което довежда цената до 3,6948 лв.
Столичните домакинства вече преживяха значително повишение на водните цени с близо 20% само през октомври. С последното решение общото поскъпване в рамките на четири месеца достига около 25%.
Най-значими увеличения в страната
Най-драстично повишение е регистрирано в Сливен, където цената на водата ще нарасне с близо 20% и ще достигне 4,674 лв. за кубик. Жителите на Перник също ще усетят тежестта, с 9,9% поскъпване, а в Шумен – с 9,6%. Това се случва на фона на дългогодишни проблеми с качеството и водоснабдяването в тези региони.
Критика към системата и състоянието на ВиК сектора
„С увеличението на цените не се решават проблемите във ВиК сектора, а напротив – те се задълбочават,“ коментира Цветанка Илиева, главен експерт в отдел „Права на потребителите на административни и обществени услуги“ към Омбудсмана.
Омбудсманът от години изразява несъгласие с механизма за определяне на цените, който е в сила от 2016 г. Според институцията, този модел води до значителни увеличения на цените, без да се подобрява качеството на услугите.
Данните потвърждават тази тенденция. Според годишния доклад на КЕВР за 2023 г., средните загуби във водоснабдителната система са 60,21%. Тази стойност практически не се е променила от 2015 г., когато загубите са били 60,34%.
Освен това, по данни на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), към края на ноември 2023 г. 255 хиляди души в 13 града и 261 села са с нарушено водоснабдяване.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US