Руският президент Владимир Путин обяви, че Москва е готова за преки мирни преговори с Украйна, като предложи те да се проведат в Истанбул на 15 май. Това стана ясно от негово изказване, цитирано от агенция Reuters, в контекста на продължаващия вече трета година военен конфликт между двете страни.
Путин подчерта, че основната цел на тези разговори трябва да бъде постигането на устойчив мир и елиминиране на първопричините за войната, която започна с руската инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 година.
„Не Русия провали преговорите през 2022 г., а Киев. Въпреки това ние предлагаме Киев да възобнови преките преговори, без никакви предварителни условия“, заяви руският президент пред журналисти.
Той допълни, че руското предложение остава валидно и че решението за бъдещето на диалога е в ръцете на украинските власти и техните съюзници. „Предлагаме на властите в Киев да подновим преговорите в четвъртък в Истанбул. Нашето предложение – както те биха казали – е на масата. Решението сега е на властите в Украйна и на техните покровители, които, както изглежда, са ръководени от свои лични политически амбиции, а не от интересите на своите нации“, заяви още Путин.
Малко по-рано говорителят на Кремъл Дмитрий Песков също коментира възможността за примирие. Той отбеляза, че Москва „ще трябва да обмисли“ предложението на западните съюзници на Украйна за 30-дневно прекратяване на огъня, като го определи като „ново развитие“.

Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US