Българската народна банка взе окончателно решение за облика на бъдещите български евромонети. През април бе обявено, че след присъединяването на страната ни към еврозоната, националната страна на монетите ще възпроизвежда дизайна на настоящите български разменни монети. За основа са избрани традиционни български символи, които да подчертаят културната ни и историческа приемственост.

На 4 юни Европейската комисия и Европейската централна банка дадоха официално „зелена светлина“ за присъединяването на България към еврозоната. Според публикувания Конвергентен доклад на ЕЦБ, страната ни е отбелязала значителен напредък по икономическата конвергенция и се счита за готова да приеме еврото от 1 януари 2026 година.

Традиционни символи върху новите евромонети
Евромонетите се състоят от две страни – обща и национална. Общата страна е проектирана от Люк Люикс от Белгийския кралски монетен двор и представя символи на Европейския съюз и европейското единство. Националната страна, която ще бъде различна за всяка държава членка, в случая с България ще съдържа добре познати образи от българската история и култура.

На монетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента ще бъде изобразен Мадарският конник – един от най-емблематичните символи на страната ни. На монетата от 1 евро ще се появи образът на Свети Иван Рилски, а на тази от 2 евро – Паисий Хилендарски.

Задължителни елементи в дизайна
Според изискванията на Европейския съюз, националната страна на евромонетите трябва да включва определени задължителни елементи. Всички български евромонети ще носят кръг от 12 звезди – символ на Европейския съюз, както и изписването на името на държавата ни на кирилица – „БЪЛГАРИЯ“.

Монетата от 2 евро ще има и специален надпис по гурта: „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“. Това е допълнителен елемент, който внася още по-силно усещане за национална принадлежност.

Незадължителни, но значими допълнения
Освен задължителните, в дизайна ще бъдат включени и някои незадължителни елементи, които да подсилят националния облик на монетите. Така например, на монетите от 1 и 2 евро ще бъде изписана думата „евро“ на кирилица. На монетата от 1 цент ще стои надпис „стотинка“, а на тези от 2, 5, 10, 20 и 50 цента – „стотинки“. Всички монети ще съдържат и годината на въвеждане на еврото в България – 2026.

От Българската народна банка посочват, че използването на познати и обичани символи цели да осигури плавен преход от настоящите разменни монети към евромонетите. Това ще улесни разпознаването им от гражданите и ще запази усещането за българска идентичност в рамките на единната европейска валута.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US