Промяна, която засяга пряко българските туристи и пазаруващи, вече е факт в турския град Одрин. Във връзка с предстоящото въвеждане на еврото в България, редица търговски обекти и бюра за обмяна на валута са спрели да приемат български левове.
Решението се забелязва както в обменните бюра в централната част на града, така и в магазини, ресторанти и търговски центрове, които традиционно обслужват голям брой български клиенти.
Защо се спира приемането на левове
По информация на местни търговци, мярката е взета превантивно, за да се избегнат обърквания и финансови загуби в преходния период към единната европейска валута. Част от обменните бюра посочват, че биха възобновили операциите с български левове едва след яснота около окончателния курс и сроковете за обмяна.
Какво означава това за българските туристи
През следващите месеци се очаква разплащанията на българските граждани в Одрин да се извършват основно в евро или турски лири. Левът постепенно излиза от употреба при трансграничните плащания.
Това вече влияе на навиците на пътуващите за пазаруване и туризъм българи, които все по-често се подготвят с евро преди пътуване до Турция.
Влияние върху пазаруването и туризма
Одрин е традиционно предпочитана дестинация за българите, особено за уикенд и празнични пътувания. Спирането на приема на левове променя динамиката на пазаруването, като клиентите трябва да планират разходите си и да се съобразят с новите условия за разплащане.
Какво следва
С въвеждането на еврото в България се очаква постепенно уеднаквяване на валутните разплащания в региона. Това може да улесни трансграничните пътувания и да намали риска от обърквания, макар в краткосрочен план да създава неудобства за част от пътуващите.

