България вече изпълнява всички изисквания за членство в еврозоната. След като през февруари страната покри критерия за ценова стабилност – инфлация не по-висока с 1.5 процентни пункта от средната стойност в трите държави с най-ниска инфлация в еврозоната – сега е потвърдено и изпълнението на критерия за бюджетен дефицит за 2024 г. под 3% на начислена основа.

Това съобщи управителят на Българската народна банка Димитър Радев по време на среща с представители на Американската търговска камара и Британско-българската търговска камара.

„От началото на тази година консистентно изпълняваме критерия за ценова стабилност. Бюджетът за 2024 г., очакваме това да се обяви днес или утре, е изпълнен в рамките на предвидения дефицит. По отношение на валутна стабилност, дълг към БВП и лихвени проценти по дългосрочните книжа, ние традиционно изпълняваме критериите със значителен положителен марж“, заяви Радев, цитиран от БТА.

По-рано тази година финансовият министър Теменужка Петкова изрази съмнение, че предишното правителство е „манипулирало“ данните за касовия дефицит, за да изглежда под 3%. Тя подчерта, че по-важен е дефицитът на начислена основа – именно той се оценява от Европейската комисия и Европейската централна банка. Според първоначалните ѝ опасения, реалният дефицит можеше да се окаже с до 4 млрд. лв. по-висок.

Днес обаче министър Петкова заяви: „Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега.“ Тя също присъстваше на срещата с представителите на двете търговски камари.

Министърът изрази надежда, че извънредните доклади на ЕК и ЕЦБ ще бъдат положителни и от 1 януари България ще приеме еврото. През февруари тя и управителят на БНБ изпратиха официално писмо с искане за оценка на готовността на страната.

„От гледна точка на законодателството страната ни е изцяло подготвена за членство. Извършена е значителна техническа подготовка, за да може администрацията да изпълни своите ангажименти. В ход е и голяма информационна кампания, за да бъдат информирани обществото и бизнесът за реалните ползи от приемането на еврото“, обясни Петкова.

Димитър Радев подчерта, че подготовката върви гладко и членството може да бъде контрапункт на ефектите от глобалната несигурност. „От логистична и техническа гледна точка, БНБ и банковият сектор са напълно готови както за процеса на обмяна, така и за работа в условията на еврозоната. С последните промени в Закона за БНБ беше окончателно завършен процесът на правна конвергенция“, добави той.

Според Радев това поставя страната в стабилна позиция за присъединяване. В краткосрочен план се очаква подобряване на достъпността и намаляване на цената на финансирането – както за публичния, така и за частния сектор. Причините са очакваното повишение на кредитния рейтинг и понижаване на задължителните минимални резерви на банките.

„В стратегически план членството в еврозоната означава повече икономическа стабилност и сигурност – особено важни във време на геополитическа несигурност. Това ще подобри инвестиционната привлекателност на страната, ще ускори инвестиционната активност и ще повиши дългосрочния икономически потенциал“, каза управителят на БНБ.

Той обаче предупреди, че положителните ефекти ще се реализират напълно само при разумна макроикономическа политика, възстановяване на фискалната дисциплина и осъществяване на дълго отлагани структурни реформи.

В края на изказването си Радев коментира и търговската политика на САЩ. Според него американските мита биха имали по-скоро косвен, отколкото директен ефект върху българския бизнес. Износът за САЩ, който възлиза на около 1.8 милиарда долара, потенциално е изложен на риск от нови търговски ограничения.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US